Budżet Poznania 2023 przyjęty przez radnych

23.12.2022

Poznańscy radni przyjęli budżet na 2023 rok. W tym roku bardzo wpłynęły na niego czynniki zewnętrzne. To między innymi inflacja i powiązane z nią wysokie stopy procentowe zwiększające koszty obsługi zadłużenia, a także przepisy Polskiego Ładu, które przerzucają część środków samorządowych do puli rządowej lub prywatnych portfeli.

Po poprawkach radnych dochody miasta mają wynieść 4 miliardy 670 milionów złotych, a wydatki - 5 miliardów 830 milionów złotych. Obecnie koszty funkcjonowania Miasta rosną znacznie szybciej niż dochody. W efekcie po raz pierwszy w historii nadwyżka operacyjna Poznania - czyli różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi - spadła do poziomu poniżej zera: do kwoty -60 mln zł. 

W budżecie zostały zapisane zarówno duże, ogólnomiejskie projekty, jak i szereg mniejszych, wskazywanych przez samych poznaniaków, rady osiedli czy też wyłonionych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Budżet poparło 24 radnych. Przeciw było ośmioro, wszyscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości.