Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – kluczowe informacje

Sponsorowany
26.09.2022

Choroba zwyrodnieniowa stawów to powszechnie występująca przypadłość. Dotyczy różnych stawów, lecz najczęściej rozwija się w stawach kręgosłupa i kolanowych. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego uważana jest za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności w populacji osób starszych. Dowiedz się więcej na temat tej przypadłości.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – przyczyny powstawania

Chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego przedstawić można jako degradację chrząstki stawowej i innych elementów budujących ten staw. Jest to stosunkowo częste schorzenie, w skali globu zmaga się z nim bowiem około 250 milionów ludzi. Najczęściej dotyczy ono populacji senioralnej. Szacuje się, że występuje średnio u 10% mężczyzn i 15% kobiet w podeszłym wieku.

W zależności od podłoża powstania choroby wyróżniamy: 

  • pierwotną chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego – stanowi większość przypadków, rozwija się jako konsekwencja zmian degeneracyjnych, towarzyszących procesowi starzenia się organizmu, które nasilać może szereg czynników, w tym m.in.: intensywna aktywność ruchowa czy ciężka praca fizyczna, sprzyjająca powstawaniu mikrourazów w stawie, nierównomierne obciążenie stawu, nadmierna masa ciała, wykonywanie pracy w pozycji wymuszonej;
  • wtórną chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego – u podłoża jej powstawania leży inny toczący się w organizmie proces chorobowy, w tym m.in.: stan zapalny spowodowany zakażeniem bakterią lub wirusem, choroba układowa (np. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów), uraz (np. złamanie obejmujące powierzchnię stawową), wrodzona wada stawu, choroba genetyczna (np. hemofilia).

Zdarzają się przypadki, gdy niemożliwe staje się określenie przyczyny powstania choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Mówi się wówczas o idiopatycznym jej charakterze. 

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego?

Zastanawiasz się, co oznacza mrowienie i dziwne uczucie w kolanie? To może być objaw choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Wraz z zaawansowaniem procesu chorobowego pojawiają się następujące dolegliwości: ból, pogorszenie funkcji stawu, w tym m.in. utrata stabilności, sztywność, zmniejszony zakres ruchu, obrzęk, osłabienie siły mięśniowej w kończynach dolnych, uczucie tarcia, trzeszczenia, chrobotania, przeskakiwania w stawie, problemy z wykonywaniem codziennych czynności typu chodzenie po schodach. W ciężkich przypadkach dodatkowo następuje zniekształcenie stawu kolanowego, które prowadzi do zniekształcenia osi kończyny.

Na czym polega leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego?

Postępowanie lecznicze w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego determinowane jest skalą zaawansowania schorzenia i jego podłożem. Jeśli pozwala na to stan chorego, stosowane jest postępowanie zachowawcze. Polega ono głównie na odciążeniu stawu, redukcji masy ciała u osób z otyłością/nadwagą, niepodejmowaniu form ruchu, w których mogłoby dojść do kontuzji kolana, i wykluczeniu innych czynników sprzyjających degeneracji. Jednocześnie chory kierowany jest na fizjoterapię i ustalana jest farmakoterapia. Wykorzystuje się głównie leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz dostawowe iniekcje z kwasu hialuronowego, kortykosteroidów, bogatopłytkowego osocza. W ciężkich przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu, konieczna okazuje się operacja.

Choroba zwyrodnieniowa