Czy Poznań jest miastem dialogu?

4.02.2021

Co się stanie, gdy w jednym miejscu zbierze się 10 osób o zdecydowanie różnych poglądach? Czy będą słuchać siebie nawzajem? Czy uda im się otwarcie porozmawiać? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć młodzi poznaniacy z Duszpasterstwa Akademickiego na Winiarach. Do współpracy zaprosili 10 osób: ludzi o odmiennych poglądach, z różnych grup społecznych, z przeciwstawnych stereotypowo obozów i połączyli je w pary. Chcieli, żeby ze sobą porozmawiali. W pary połączono między innymi Jadwigę Emilewicz z Jackiem Jaśkowiakiem czy Tomasza Łęckiego z Ewą Łowżyl.

"Chcemy zainspirować do rozmowy w rodzinach, miejscach pracy, grupach przyjaciół. Mimo różniących nas poglądów możemy być razem. Jesteśmy powołani do budowania pojednania i jedności w świecie. Wierzymy, że w Poznaniu jest to możliwe." - podkreśla ks. Radek Rakowski duszpasterz akademicki na poznańskich Winiarach.

Uczestnicy projektu wiedzieli, że wezmą udział w filmie i zostaną zestawieni z osobą z przeciwstawnego środowiska. Nie znali pytań, które miały być im zadane. Film składa się z dwóch części. Pierwsza to indywidualna rozmowa, próba przedstawienia siebie i swojego światopoglądu. Uczestnicy projektu nie słyszeli nawzajem swoich wypowiedzi. W drugiej części goście zostali zaproszeni do dialogu, w którym mogli zadać swojemu rozmówcy szesnaście przygotowanych wcześniej pytań.

FOT: UM Poznań

FILM MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ.

dialog duszpasterstwo młodych film poznań rozmowa