Przyjechał główny postulator procesu beatyfikacyjnego ojca Mariana Żelazka

Bartosz Kirchner 14.07.2020

Z Indii przyjechał do Poznania główny postulator procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym ojca Mariana Żelazka. Podczas swojej wizyty w stolicy Wielkopolski i okolicach nawiązał kontakt z osobami odpowiedzialnymi za przebieg pomocniczego procesu, który odbywa się w archidiecezji poznańskiej.

Tutaj działa też trybunał rogatoryjny wspierający przebieg procesu beatyfikacyjnego. Choć ten zwykle otwiera się w miejscu śmierci kandydata na ołtarze, to ze względu na wielkopolskie pochodzenie ojca Żelazka oraz dużą liczbę dokumentów i świadków, w Polsce powołano instytucje pomocnicze. Mówi wicepostulator procesu beatyfikacyjnego, werbista ojciec Henryk Kałuża.


Postulator w trakcie swojej wizyty w Polsce spotkał się także z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i wyraził radość z zaangażowania się metropolity poznańskiego na rzecz jak najszybszego przebiegu procesu beatyfikacyjnego ojca Żelazka. Obecnie w ramach procesu przesłuchiwani są świadkowie i zbierane są ich świadectwa. Cały czas pojawiają się nowe dokumenty i materiały audiowizualne dotyczące kandydata na ołtarza.

Zdjęcie: werbiści.pl

beatyfikacja o. Marian Żelazek Ojciec Marian Żelazek postulator procesu