Dr Jarosław Kardaś – Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

9.03.2022

Trwa kolejna doba inwazji Rosji na Ukrainę. Wojska rosyjskie kontynuują ofensywę i koncentrują się na próbach zajęcia Kijowa, Sum, Charkowa, Mariupola, Mikołajowa czy Czernihowa. W ciągu ostatnich dni spadło jednak tempo ich natarcia. Rosja ponosi także coraz większe straty wśród żołnierzy i sprzętu, a kolejne sankcje ze strony świata Zachodu stają się dla jej gospodarki jeszcze bardziej dotkliwe.

W Ukrainie wciąż trwają naloty i ewakuacja z oblężonych miast. Ataki rakietowo-bombowe skierowane są głównie na cywilną infrastrukturę i dzielnice mieszkalne. Atakowani są nawet cywile, którzy w korytarzach humanitarnych próbują uciekać przed wojną. Skutkuje to kolejnymi ofiarami wśród ludności cywilnej, również dzieci.

Jakie cele chce osiągnąć Władimir Putin poprzez wojnę z Ukrainą? Jak długo mogą trwać walki i czy Polska jest zagrożona możliwym rozlaniem konfliktu zbrojnego poza granicę Ukrainy? Między innymi na te pytania odpowiadał gość "Porannej rozmowy dnia" - dr Jarosław Kardaś z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

jarosław kardaś poranny gość wojna w ukrainie