Dzień Migranta

27.09.2020

To już 106. edycja Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. W tym roku Papież zwraca szczególną uwagę na zapomnianych przez społeczeństwo migrantów wewnętrznych. 50 mln ludzi musiało opuścić dom rodzinny, aby szukać lepszego życia w granicach swojego kraju.

„W każdym z nich Jezus jest obecny –  napisał Papież – zmuszony, jak za czasów Heroda, do ucieczki, by przeżyć. W obliczach przesiedleńców jesteśmy wezwani do rozpoznania twarzy Chrystusa głodnego, spragnionego, nagiego, chorego, obcego i więźnia, który nas wzywa. Jeśli go rozpoznamy, będziemy mu wdzięczni za to, że mogliśmy go spotkać, kochać i służyć mu”.

Papież Franciszek wyodrębnił cztery podstawowe postawy, które są niezbędne w odpowiedzi na wyzwanie duszpasterskie, jakie niosą ze sobą ludzie z marginesu społecznego: przyjąć, chronić, promować, integrować. Są one szczególnie istotne ponieważ z powodu dzisiejszej kultury marnotrawstwa najbiedniejsi są umieszczeni na egzystencjalnych peryferiach i tam spychani na margines, bez żadnej pomocy.

Źródło: Vatican News

dzień migranta papież