Jak łagodzić ból nad pępkiem?

28.03.2022

Ból nad pępkiem to potoczne określenie bólu odczuwanego w nadbrzuszu, który często jest wynikiem dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zdarza się, że jest symptomem poważniejszych chorób i wtedy wymaga specjalistycznego leczenia. Jak łagodzić ból nad pępkiem domowymi sposobami?

Przyczyny bólu nad pępkiem

Nad pępkiem, czyli w nadbrzuszu, najczęściej lokalizują się bóle związane z układem pokarmowym. To właśnie w tym miejscu znajdują się: żołądek, trzustka, dwunastnica oraz śledziona. Zdarza się, że dolegliwości są wynikiem urazu i narastają przy dotyku, np. sprzyjają im sporty kontaktowe, a także upadki. Ból nad pępkiem może też zwiastować dużo poważniejsze kłopoty ze zdrowiem jak cukrzycę czy chorobę niedokrwienną serca. Ponieważ samodzielnie nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy, jeśli nie ustępuje, nasila się lub towarzyszy mu ogólne pogorszenie stanu zdrowia, lub objawy towarzyszące, np. gorączka, wskazana jest specjalistyczna konsultacja.

Jak łagodzić ból w nadbrzuszu?

Jeśli wiemy, że ból nad pępkiem jest wynikiem urazu lub przeciążenia, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, szczególnie te z grupy NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, które poza niwelowaniem nieprzyjemnych dolegliwości, ograniczają rozwój stanu zapalnego. Przy przeciążeniach mięśni warto stosować też miejscowo lek w postaci maści lub żelu, a także, w zależności od urazu i czasu, który od niego upłynął chłodzące lub rozgrzewające opatrunki, lub okłady.

Bóle ze strony układu pokarmowego wymagają uważnego działania, aby nie obciążyć dodatkowo żołądka. Jeśli sięgamy po leki przeciwbólowe bez recepty, warto wybrać te w formie rozpuszczalnego w wodzie granulatu, np. Ketonal Sprint, który w połączeniu z lizyną przyspiesza działanie substancji czynnej, czyli w tym przypadku ketoprofenu. W składzie tego leku nie ma również cukrów prostych i mogą go przyjmować osoby, które nie tolerują glutenu i laktozy. Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego ważny jest też odpoczynek i spożywanie lekkostrawnych pokarmów, aż dolegliwości nie ustąpią. Wskazane jest popijanie ich dużą ilością niegazowanej wody lub herbat ziołowych, np. z dodatkiem mięty. Jeśli bóle nawracają, przyczyną może być źle dobrana dieta, która zawiera zbyt duże ilości przetworzonej żywności, pokarmy typu fast food, słodkie napoje gazowane, a także używki, jak alkohol. Bóle żołądka może potęgować​ również zbyt duża ilość kawy, ale też mocnej herbaty czy ostre przyprawy, które dodajemy do ulubionych dań.

Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla żołądka?

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jeśli są dawkowane zgodnie z zaleceniami lekarza, a także przestrzegane są przeciwwskazania do ich stosowania, są bezpieczne dla żołądka, a ryzyko działań niepożądanych ograniczone do minimum. Jeśli jednak po zażyciu jakiegokolwiek leku z grupy NLZP obserwujemy niepokojące dolegliwości, należy zaprzestać przyjmowania i skonsultować się ze specjalistą. Zdarza się, że układ pokarmowy nie będzie reagował równie dobrze na daną substancję czynną i wymagana będzie zmiana leku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

również zbyt duża ilość kawy, ale też mocnej herbaty czy ostre przyprawy, które dodajemy do ulubionych dań. Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla żołądka? Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jeśli są dawkowane zgodnie z zaleceniami lekarza, a także przestrzegane są przeciwwskazania do ich stosowania, są bezpieczne dla żołądka, a ryzyko działań niepożądanych ograniczone do minimum. Jeśli jednak po zażyciu jakiegokolwiek leku z grupy NLZP obserwujemy niepokojące dolegliwości, należy zaprzestać przyjmowania i skonsultować się ze specjalistą. Zdarza się, że układ pokarmowy nie będzie reagował równie dobrze na daną substancję czynną i wymagana będzie zmiana leku.​

ból brzuch choroba leczenie objawy pępek zdrowie