Kredyt dla emeryta 85 lat – czy jest możliwy kredyt po 80 roku życia?

Sponsorowany
11.01.2024

Starsze osoby z reguły nie decydują się na różnego rodzaju zobowiązania bankowe z uwagi na ostrożność. Jednak zdarza się, że pojawia się sytuacja podbramkowa, która zmusza emerytów do zaciągnięcia kredytu. Czy istnieją banki, które oferują kredyt dla emeryta 85 lat? Okazuje się, że jest kilka takich firm!

Kredyt dla emeryta 85 lat – najważniejsze informacje

Kredyt dla emeryta 85 lat zdecydowanie nie jest popularnym rozwiązaniem, ale istnieją banki, które pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania przez osoby będące na emeryturze. Co warto o tym wiedzieć i na jakie instytucje bankowe można liczyć w tym zakresie?

Kredyty dla seniorów stają się coraz bardziej dostępne, zapewne między innymi z uwagi na to, że mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem i z wydłużaniem się średniej długości życia. Niemniej wiek 85 lat jest na tyle wysoki, że znalezienie ofert w tym zakresie może nie być wcale takie oczywiste. Do jakiego wieku emeryt może wziąć kredyt? Wszystko zależy od banku i tego, jakie posiada on oferty.

Należy zauważyć, że wiele banków oferuje specjalny rodzaj kredytu dla emerytów, który jest oczywiście obarczony pewnymi warunkami. Pozwala jednak na zdobycie środków w trudnej sytuacji. Czy 85 latek dostanie kredyt? W niektórych instytucjach tak, zwłaszcza w tych pozabankowych. Ale zdecydowanie lepiej jest skupić się na bankach, które dają większą gwarancję bezpieczeństwa.

Niestety, szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt maleją z wiekiem, ponieważ skraca się czas na spłatę, zwłaszcza przy kredytach długoterminowych. Większość banków stawia górną granicę wieku. Z reguły jest to 75 lat, aczkolwiek istnieją również takie banki, które nie mają tak rygorystycznych warunków.

Jaki kredyt może dostać emeryt? Jaka jest jego maksymalna kwota oraz okres kredytowania? W przypadku osób w podeszłym wieku są to niewielkie sumy, ponieważ zależą one od okresu spłaty. Jeżeli na przykład weźmiemy pod uwagę okres spłaty na 10 lat, wówczas istnieje szansa nawet na kilkadziesiąt tysięcy czy też powyżej stu. Z reguły emeryci nie decydują się na tak długi czas kredytowania. Warto dodać, że z reguły wszelkie oferty dotyczą kredytów gotówkowych.

Kredyt dla emeryta 85 lat – wymagane warunki

Jak przy każdym zobowiązaniu finansowym, przy kredycie dla emeryta banki również stawiają warunki, które należy spełnić. W przypadku osób w podeszłym wieku, w tym 85-latków, warunki te mogą być bardziej surowe. Dość mocniej rozbudowana jest także wymagana dokumentacja przy kredycie.

Co należy przedstawić przy ubieganiu się o kredyt dla emeryta? Są to:

 • Dokument tożsamości;
 • Legitymację emeryta/rencisty,
 • Potwierdzenie wpływów emerytury na konto lub poświadczenie przekazów pocztowych,
 • Decyzję o przyznaniu emerytury lub o jej waloryzacji.

A na co bank zwraca uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt? Są to:

 • Zdolność kredytowa emeryta – bank oblicza, jaką maksymalną kwotę może pożyczyć kredytobiorca na dany okres kredytowania, przy uwzględnieniu wysokości rat tak, aby kwota emerytury pokrywała nie tylko koszty rat, ale również wystarczała na wszelkie podstawowe potrzeby.
 • Planowany czas spłaty kredytu – w przypadku emerytów sporo zależy od wieku i na jaki czas w ogóle można go udzielić. Istnieje oczywiście kredyt dla emerytów bez ograniczeń wiekowych, ale jest to rzadkość. Większość banków restrykcyjnie podchodzi do kwestii wieku.
 • Inne zobowiązania finansowe – bank sprawdza, czy kredytobiorca spłaca obecnie już jakieś raty i czy robi to terminowo,
 • Historia kredytowa – weryfikacja, czy kredytobiorca miał w przeszłości jakieś zobowiązania, które spłacił terminowo.
 • Stan zdrowia i związane z tym ubezpieczenie – bank może wymagać zaświadczenia o stanie zdrowia kredytobiorcy oraz ubezpieczenia kredytu na wypadek problemów ze spłatą zobowiązania.

Ile kosztuje kredyt dla emeryta po 85 roku życia?

Koszt kredytu dla emeryta zależy od oferty danego banku, od pożyczanej kwoty oraz od tego, na jaki okres kredytowania się zdecydujemy. W przypadku analizowania produktu bankowego, jakim jest kredyt, kalkulator kredytu gotówkowego będzie najlepszym rozwiązaniem. Narzędzie to pozwoli przeanalizować wszelkie koszty na podstawie aktualnych danych poszczególnych banków na rynku.

W przypadku kredytobiorców, którzy mają 85 lat, wybór banków oferujących kredyty jest niewielki. Tak naprawdę górnej granicy wieku nie stawiają tylko Santander oraz PKO.

Kredyt dla emeryta 85 lat – gdzie wziąć najtańszą pożyczkę?

Jak wynika z powyższej tabeli, najtańszy kredyt dla emerytów w wieku 85 lat oferuje Santander. Ponadto taka oferta jest dostępna wyłącznie w dwóch bankach, więc poza Santanderem, pożyczka dla emeryta PKO również jest dobrym rozwiązaniem, a koszty kredytu nie są dużo wyższe niż w pierwszej firmie.

Gdzie można zawnioskować o taki kredyt? Oprócz placówek stacjonarnych, możliwy jest również kredyt dla emeryta 85 lat online. Wniosek wypełnia się szybko, zwłaszcza że możliwa jest przy tym pomoc doradcy kredytowego, który połączy się z kredytobiorcą telefonicznie.

Czy warto zdecydować się na kredyt po 85 roku życia?

Podstawowym pytaniem jest to, czy pożyczka dla seniora powyżej 85 lat jest sensownym rozwiązaniem i czy warto ją brać. Oczywiście znajdziemy zarówno argumenty za, jak i przeciw. Rozważmy więc zalety i wady.

Zalety kredytu dla emeryta:

- emeryt może skorzystać z pieniędzy w razie nagłej potrzeby,

 • banki, w przeciwieństwie do wielu instytucji parabankowych, oferują bezpieczne warunki spłaty.

Wady kredytu dla emeryta:

- obciążenie comiesięcznego budżetu ratami,

 • mały wybór banków, które oferują kredyty dla osób powyżej 85 roku życia.

Tak naprawdę decyzja o zaciągnięciu zobowiązania powinna należeć do samego zainteresowanego. To on najlepiej wie, czy jest w stanie poradzić sobie ze spłatą rat w terminie. Niemiej warto wspomóc seniora w ocenie warunków kredytu oraz doradzić mu, na co należy uważać. Zdarza się bowiem, że niektóre instytucje oferują pożyczki w niekorzystnej formie, a przy nawet niewielkim spóźnieniu w spłacie egzekwują dług natychmiastowo. Nakładają na pożyczkobiorcę olbrzymie odsetki, ciężkie do spłaty bez wysokich dochodów. Należy więc ostrożnie podchodzić do wszelkich ofert i dokładnie czytać wszelkie warunki, a w razie potrzeby skonsultować się z doradcą kredytowym.