Kredyt gotówkowy o stałym oprocentowaniu – rozwiązanie w czasach wysokiej inflacji?

Sponsorowany
30.10.2023

W ostatnich miesiącach inflacja w Polsce dawała się mocno we znaki wielu kredytobiorcom. Wskaźnik wzrostu cen osiągnął w lutym 2023 r. bardzo wysoki poziom - 18,4%. Choć w kolejnych miesiącach stopniowo spadał Narodowy Bank Polski, długo utrzymywał stopy procentowe na wysokim poziomie 6,75%.

Konsekwencją tego był wzrost kosztów spłaty kredytów ze zmienną stopą oprocentowania. Czy kredytobiorcy mogli tego uniknąć? Tak - jdnym z rozwiązań powszechnie dostępnych w bankach jest bowiem kredyt gotówkowy o stałym oprocentowaniu. Co warto o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy o stałym oprocentowaniu – jak wygląda w praktyce?

Kredyt ze stałym oprocentowaniem wyróżnia się niezmienną wysokością rat przez wskazany w umowie okres. Oznacza to, że jest on odporny na zmieniającą się stale sytuację gospodarczą. Warto bowiem mieć na uwadze to, że na oprocentowanie kredytu gotówkowego składa się nie tylko marża bankowa, ale również wskaźnik WIBOR, na który wpływ mają stopy procentowe ogłaszane przez Narodowy Bank Polski. Te w krytycznym momencie 2022 r. dochodziły nawet do ok. 7,6%. Osoby, które zdecydowały się na zaciągnięcie zobowiązania w okresie najniższych stóp procentowych, a więc w miesiącach V 2020 – X 2021, obserwując raty kredytu, najbardziej odczuły ten wzrost. Równocześnie ze zmianą stóp procentowych podniesiony został także WIBOR, i to jeszcze mocniej, ponieważ w założeniu ma on uprzedzać docelowy poziom stóp procentowych.

Jeśli wybieramy między kredytem ze zmiennym i stałym oprocentowaniem, musimy mieć na uwadze to, że ten drugi na początku ma wyższą stawkę oprocentowania, jednakże ta sytuacja może się zmienić już po kilku miesiącach, ze względu na szereg różnych czynników, o czym przekonaliśmy się już w związku z pandemią koronawirusa czy też działaniami wojennymi na Ukrainie. Kredyt ze stałym oprocentowaniem jest bowiem idealnym rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z cyklem podnoszenia stóp procentowych. W takim przypadku koszty analogicznego kredytu ze zmiennym oprocentowaniem przekroczą koszty naszego kredytu, gdy postawimy na oprocentowanie stałe. Warto zatem obserwować sytuację w gospodarce, by podjąć korzystną dla siebie decyzję.

Co niezwykle istotne, rodzaj oprocentowania kredytu można zmieniać już w trakcie jego trwania. Oznacza to, że gdy mamy kredyt o zmiennym oprocentowaniu, możemy zmodyfikować je na oprocentowanie stałe. W takim przypadku musimy się jedynie liczyć z ponownym badaniem naszej zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy o stałym oprocentowaniu – korzyści

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest korzystnym rozwiązaniem, gdy nie chcemy podejmować ryzyka związanego z podwyżką stóp procentowych. Taki kredyt ułatwia zaplanowanie miesięcznego budżetu w kolejnych kilku latach. Nie musimy się zatem obawiać o to, że będziemy musieli oszczędzać pieniądze, by zapewnić sobie terminowość spłaty rat kredytowych. Choć do uzyskania kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem wymagana jest nieco wyższa zdolność kredytowa niż wtedy, gdy wybierzemy oprocentowanie zmienne, to różnice nie są zwykle tak duże, żeby uniemożliwić uzyskanie dodatkowych środków od banku.

Kredyt gotówkowy o stałym oprocentowaniu – dostępność

Kredyty ze stałym oprocentowaniem dostępne są obecnie w większości banków działających na terytorium Polski. Jest to efekt Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z nią do połowy 2021 r. banki musiały udostępnić klientom możliwość zaciągnięcia kredytu o okresowo niezmiennym oprocentowaniu. Biorąc pod uwagę tego typu zalecenia, większość banków zdecydowała się poszerzyć swoją ofertę o kredyty bez zmian w oprocentowaniu w okresie od 4 do 10 lat. Jednym z takich banków jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem Równoratka dostępny w ofercie banku pozwala na uzyskanie już w ciągu 1 dnia środków w kwocie od 1.000 do 20.000 złotych których spłatę można rozłożyć aż na 44 równe raty, a na ich wysokość nie ma wpływu inflacja. Wszelkie formalności można wypełnić w oddziale banku. Wystarczy tylko przedstawić dowód tożsamości oraz zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

[1] https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-ze-stalym-oprocentowaniem-co-warto-wiedziec-o-ofercie-bankow, Data dostępu: [25.04.2022 r.]

[2] https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-hipoteczny-ze-stalym-oprocentowaniem/, Data dostępu: [25.04.2022 r.]