Msza krzyżma w poznańskiej katedrze

6.04.2023

W katedrze poznańskiej zakończyła się msza krzyżma. To element obchodów ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa. Duchowni z całej archidiecezji odnowili przyrzeczenia kapłańskie, a także odebrali poświęcone oleje święte na następny rok. Liturgię poprowadził arcybiskup Stanisław Gądecki. W homilii metropolita poznański mówił o symbolice kapłaństwa, a także zestawił posługę współczesną i starotestamentalną.

W swojej homilii metropolita poznański podkreślił, że poprawne rozumienie Kościoła prowadzi do uświadomienia sobie, jak bardzo potrzebujemy braterskiej wspólnoty, gotowej służyć sobie nawzajem wsparciem, dzielić się wiarą, braterskim upomnieniem oraz zrozumieniem w słabościach. "Jezus usiłuje nam uświadomić, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem, by móc miłować i być dla tych, którym mamy służyć we wspólnocie Kościoła." - powiedział abp Gądecki

Podczas porannej mszy krzyżma święci się oleje, które służą przez cały rok przy udzielaniu sakramentów. Kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. W Wielki Czwartek odbędzie się jeszcze jedna eucharystia. Msza Wieczerzy Pańskiej odprawiana jest w każdej parafii i rozpoczyna Triduum Paschalne. W katedrze poznańskiej liturgia rozpocznie się o godzinie 19:00. Będziemy ją transmitować na antenie Radia Emaus.

Foto: Archidiecezja Poznańska