Msza Krzyżma w poznańskiej katedrze

14.04.2022

Kościół katolicki zaczyna dziś najważniejszy czas w roku. Triduum Paschalne, którego początkiem jest Wielki Czwartek, to pamiątka męki i śmierci Chrystusa. Przed południem w katedrze poznańskiej odprawiana została msza krzyżma, w czasie której razem z biskupem diecezjalny zgromadziło się całe prezbiterium. Kapłani w tym dniu odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. O znaczeniu mszy Krzyżma mówił dziś metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.

W swojej homilii abp Gądecki mówił tez o kapłaństwie i roli kapłanów. "Tutaj nie chodzi w ogóle o pracę, w której – dzięki swoim umiejętnościom – można zapewnić sobie utrzymanie a nawet liczyć na awans - podkreślił metropolita poznański i dodał, że kapłan nie jest przede wszystkim biurokratą, który nadzoruje akta i wydaje decyzje administracyjne. Zarówno dziś, jak i zawsze najważniejsze dla kapłana będzie to, aby naprawdę był „mężem Bożym”.
Msza Krzyżma nazywana jest także mszą olejów, ponieważ w jej trakcie ordynariusz diecezji święci trzy oleje - olej krzyżma, olej chorych i olej katechumenów, które przez cały rok będą służyć do namaszczeń wiernych.

Foto: Episkopat.pl