Nabór o pieniądze z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej zatwierdzony

Bartosz Kirchner 18.11.2020

Przypomnijmy, że sierpniowy nabór o granty wzbudził kontrowersje. Pula 95 milionów złotych została wyczerpana w ciągu minuty, co spotkało się z oburzeniem przedsiębiorców i wzbudziło wątpliwości co do uczciwości postępowania. Audyt zakończył się wczoraj. Wynika z niego, że z prawie 2 tys. 900 wniosków, którym przyznano dofinansowanie, tylko około 100 budzi wątpliwości. Dotyczące one m.in. złożenia kilku wniosków z jednego adresu IP. Według danych na dzisiaj, siedem wniosków zostało złożonych przy pomocy botów. Nie przesądza to jednak, że zostaną one odrzucone. Mówi marszałek wielkopolski Marek Woźniak:

Lista wniosków, które otrzymają dofinansowanie zostanie dzisiaj opublikowana na stronie Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Większość beneficjentów to mikro i małe firmy. Teraz WARP prześle im umowy, by jak najszybciej rozpocząć wypłatę pieniędzy. Audyt w sprawie naboru do Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej nie będzie ogólnodostępny, ponieważ firma informatyczna tworząca system zastrzegła jawność części informacji.

Marszałek Marek Woźniak zapowiedział dzisiaj, że będzie starał się przekazać kolejne pieniądze na pomoc przedsiębiorcom, być może większe niż 95 milionów złotych dostępne w poprzednim naborze. Zmienią się jednak zasady przyznawania środków. Zniknie kryterium 'kto pierwszy, ten lepszy', a wnioski będą rozpatrywane pod kątem wielkości strat poniesionej przez firmy. Możliwe także, że pieniądze przekazywane przedsiębiorcom będą mniejsze, by pula środków objęła więcej osób.

FOT: UNSPLASH

Covid lista pula tarcza WARP wnioski wsparcie wyczerpana w minutę