Naukowcy z Poznania badają nastawienie Polaków do różnych szczepionek

1.03.2021

Wektorowa, mRNA, a może jeszcze inna? Naukowcy z Zakładu Medycyny Środowiskowej UM w Poznaniu sprawdzają nastawienie i poziom zaufania do szczepionek przeciw COVID-19. W badaniu może wziąć udział każda jeszcze niezaszczepiona osoba, wypełniając ankietę.

Badania prowadzą naukowcy z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Głównym celem jest określenie nastawienia do różnego typu szczepionek w grupie osób chcących się zaszczepić przeciw COVID-19.

Jak tłumaczył PAP prowadzący badania dr hab. Piotr Rzymski, na stosunek do szczepień wpływa szereg czynników, w tym m.in. poziom wiedzy i zrozumienia sensu wakcynacji, wcześniejsze doświadczenia ze szczepieniami, ogólny poziom zaufania do nauki i zachowań prozdrowotnych, a nawet przekonania polityczne czy religijne.

Rzymski podkreślił, że żyjemy też w czasach powszechnego korzystania z mediów społecznościowych, które poza pozytywnymi aspektami, np. w kontekście rozprzestrzeniania istotnych informacji z punktu widzenia pandemii, wykorzystują też algorytmy, których celem jest zwiększanie naszej atencji i czasu spędzanego na nich.

"W rezultacie media społecznościowe bardzo często promują materiały kontrowersyjne, nierzetelne bądź nieprawdziwe – nie ma to dla nich znaczenia, najważniejsze, że użytkownicy czytają, komentują. W ten sposób szerzą się też mity o szczepieniach, z którymi naprawdę nie da się walczyć, o ile media społecznościowe nie zaczną tego problemu rozwiązywać. Bo dziś, w dobie internetu, to właśnie one są posłańcami nieprawdy i niepokoju" – zaznaczył.

Naukowcy z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach badań zachęcają do wypełnienia anonimowej ankiety umieszczonej na stronie https://www.profitest.pl/s/38813/Szczepionki. Pytania zawarte w badaniu dotyczą m.in. źródeł wiedzy o szczepionkach przeciw COVID-19, a także nastawienia Polaków do wykorzystywanych w nich technologiach.

Wyniki badań ankietowych zostaną przedstawione w formie opracowania naukowego. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/kb

ankieta badania badanie nastawienie nauka online przekonanie społeczeństwo szczepienie wiedza