Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej zawieszone

13.03.2020


Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej zostało zawieszone do odwołania w związku z epidemią koronawirusa. Decyzję w tej sprawie podjął abp Stanisław Gądecki.

Rzecznik archidiecezji poznańskiej wyjaśnia, że do parafii, w których nawiedzenie zostaje obecnie odwołane, obraz przybędzie w terminie późniejszym. W porozumieniu z archidiecezją gnieźnieńską podjęto już decyzję o przesunięciu terminu przekazania obrazu, który peregrynuje po wszystkich polskich diecezjach.

Peregrynacja wizerunku jasnogórskiego trwa we wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej od 18 maja 2019 r. i gromadzi na każdej uroczystości rzesze wiernych.

Historia peregrynacji kopii obrazu jest dużo bardziej złożona niż mogłoby się wydawać. Sięga aż roku 1956, kiedy ponad milionowy tłum wołał za obnoszonym po wałach Jasnej Góry wizerunkiem: „Matko, przyjdź do nas!”. Generał paulinów podzielił się tym faktem z prymasem, kard. Stefanem Wyszyńskim, który po uwolnieniu przedstawił pomysł peregrynacji jako formy narodowego przygotowania do obchodów tysiąclecia chrztu Polski. Zamówił więc dwa duplikaty, z których jeden podarowany został papieżowi. Drugi, pobłogosławiony przez Ojca Świętego w Rzymie, rozpoczął wędrówkę po polskiej ziemi.

FOT: UNSPLASH

nawiedzenie obraz jasnogórski poznańska