Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu: wydano pozwolenie na budowę

2.12.2021

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej - inwestycja uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2025 r. widzowie zobaczą pierwsze spektakle w nowym budynku.

Kluczowy dokument wydał Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. Nowa siedziba, która powstanie przy skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, sfinansowana zostanie w połowie przez Miasto Poznań, a w połowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.

Budowa rozpocznie się na przełomie 2022 i 2023 roku a zakończyć się ma pod koniec 2025 r. Projekt architektoniczny budynku został wyłoniony w konkursie architektonicznym, w którym zwyciężyło Atelier Loegler Architekci. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym nowej siedziby, a w 2022 roku odbędą się związane z inwestycją przetargi.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawski Teatr Muzyczny Roma ma ich 1000, a teatr muzyczny w Gdyni - 1100). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Będzie pierwszym budynkiem teatralnym zbudowanym od podstaw w powojennej historii Poznania.

źródło: UM POZNAŃ

FOTO: Atelier Loegler Architekci

poznań Teatr Muzyczny