Nowe mieszkania na Strzeszynie

23.09.2021

Już za chwilę lokatorzy wprowadzą się do 180 komfortowych mieszkań przy ul. Moniki Cegłowskiej. Wszystko to w ramach drugiego etapu programu "Najem z dojściem do własności" realizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W czwartek, 23 września klucze pierwszym mieszkańcom przekazał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

„Najem z dojściem do własności” to nowość na poznańskim rynku mieszkaniowym opierająca się na idei stopniowego wykupu mieszkania. W tym programie PTBS zaciąga kredyt na budowę mieszkań, a najemca spłaca go w czynszu za najem lokalu. Więcej na temat etapów wykupu mieszkania przeczytasz we wpisie o kosztach uczestnictwa w programie.

- Cieszę się, że możemy dziś przekazać klucze pierwszym mieszkańcom tych bloków - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. -  Zdaję sobie sprawę, że potrzeby poznanianek i poznaniaków są znacznie większe - dlatego wkrótce będziemy oddawać do użytku kolejne mieszkania komunalne na ul. Opolskiej.  Dziękuje również spółce PTBS za sprawną realizację inwestycji w tym trudnym czasie, a dotychczasowym mieszkańcom Strzeszyna za to, że z otwartością przyjmują nowych sąsiadów.

W ramach tego etapu inwestycji powstały 4 budynki ze 180 mieszkaniami, które w przyszłości mogą zostać wykupione przez najemców. W blokach znajdują się lokale jedno-, dwu- i trzypokojowe, o metrażach od ok. 30 do ok. 70 m², wykonane w standardzie pod klucz. Każdy budynek wyposażony jest w windę oraz wózkarnię.

Osiedle posiada pełną infrastrukturę - zaprojektowano i wykonano drogi dojazdowe, zieleń oraz przestrzeń rekreacji. Do dyspozycji mieszkańców dostępne są miejsca postojowe naziemne oraz w podziemnej hali garażowej. Na terenie osiedla znajdują się parkingi rowerowe. W pobliżu ma również powstać stacja roweru miejskiego.

Budowa II etapu inwestycji "Najem z dojściem do własności" została sfinansowana z pożyczki udzielonej przez Miasto Poznań oraz środków własnych spółki, partycypacji wniesionej przez przyszłych najemców oraz z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny. Koszt budowy w II etapie to 59,5 mln zł.

- Najem z dojściem do własności to program, który umożliwia wykup mieszkania po pięciu latach najmu - wyjaśniał Andrzej Konieczny, prezes Zarządu Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Wypełnia on ważną lukę, ponieważ przeznaczony jest dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, żeby kupić mieszkanie na wolnym rynku.

Łącznie w ramach obu etapów inwestycji w programie "Najem z dojściem do własności" wybudowano 471 lokali mieszkalnych. Całkowity koszt wyniósł 125,2 mln zł. 

źródło: POZNAŃ UM/ poznan.pl