O godzinie 4:34 pierwszy tramwaj ruszył z pętli Wilczak w kierunku Naramowic

21.08.2021

W sobotę, 21 sierpnia, o godzinie 4:34 pierwszy tramwaj ruszył z pętli Wilczak w kierunku Naramowic. Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego roku pasażerowie dojadą na razie do ul. Włodarskiej. Cała inwestycja, dzięki której będzie można dojechać komunikacją miejską do ul. Błażeja, zakończy się w przyszłym roku. Trasa na Naramowice znacząco ułatwi komunikację mieszkańcom Naramowic i części Winograd.

Zgodnie z zapowiedziami tramwaje z pasażerami pojechały nową trasą od pierwszych porannych kursów w sobotę, 21 sierpnia. Wydawałoby się, że o godzinie 4:34 z pętli Wilczak jedyną osobą w tramwaju linii nr 3 będzie tylko motorniczy. Okazało się jednak, że fanów komunikacji i osób, dla których był to historyczny moment, było więcej. Takie zainteresowanie o bardzo wczesnej porze pokazuje jak bardzo wyczekiwaną inwestycją jest budowa trasy tramwajowej na Naramowice.

Właśnie ze względu na spodziewane duże zainteresowanie kursami do i z ul. Włodarskiej wzmocniono w ten weekend komunikację na tej trasie. Oprócz linii nr 3, która zostanie wydłużona i zamiast kończyć kurs na pętli Wilczak, pojedzie od soboty dwa przystanki dalej, 21 i 22 sierpnia uruchomiona zostanie specjalna linia nr 33. Będzie ona kursować między godziną 10 a 18 na trasie z rynku Jeżyckiego do Włodarskiej. Obsługiwać ją będą tramwaje sprowadzone z Niemiec do Poznania w latach 90. - tzw. helmuty. Zarówno one, jak i wszystkie jeżdżące na trasie linii nr 3, będą dwukierunkowe. Za ulicą Włodarską nie ma bowiem pętli, więc tramwaj będzie musiał, dzięki specjalnie zamontowanej zwrotnicy przejechać na tory w stronę centrum. Podobnie będzie też, po zakończeniu całej inwestycji, na przystanku końcowym przy ul. Błażeja.

Źródło: UM POZNAŃ / FOT: UM POZNAŃ