Pierwsza partia szczepionek na grypę dotarła już do Poznania

7.10.2020

Szczepienia w ramach miejskiego programu ruszą już w najbliższy poniedziałek, od tego też dnia będzie można zgłaszać się do realizatora i współpracujących z nim przychodni. Ich wykaz będzie opublikowany w najbliższych dniach.  Miasto zamówiło więcej dawek, tak by łącznie mogło z nich skorzystać nawet do 7 tysięcy poznanianek i poznaniaków.

Z programu profilaktycznego będą mogły skorzystać osoby od 60 roku życia, które są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i tutaj rozliczają swój podatek. W ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień mogło skorzystać ponad 5 tysięcy poznaniaków i poznanianek - w tym roku, ze względu na pandemię, zainteresowanie jest znacznie wyższe.

Pierwsza partia - ok. trzy tysiące szczepionek - dotarła już do Poznania. Trwają prace związane z rozdzieleniem ich na poszczególne przychodnie, ich lista i szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania się będą znane najpóźniej w piątek. Miasto zamówiło więcej dawek - jeśli szczepionka będzie dostępna na rynku, to zamówienie zostanie zrealizowane i w tym roku będzie mogło z niej skorzystać do 7 tysięcy mieszkańców, pod warunkiem, że cena szczepionki nie ulegnie drastycznej zmianie. Realizatorem miejskiego programu jest spółka Edictum.

Miasto każdego roku kupuje szczepionki przeciw grypie, z których później mogą bezpłatnie skorzystać poznańscy seniorzy i seniorki - wynika to z przyjętego w 2018 roku programu profilaktyki zachorowań. Zakładał on, że szczepienia przeciwko tej chorobie będą finansowane z budżetu Poznania przez kolejne 5 lat. Planowany koszt programu to 1,5 mln zł - po 300 tys. na rok. Jednak po wybuchu pandemii Miasto wyda o 150 tys. zł więcej na szczepionki - zgodzili się na to radni. Dodatkowe pieniądze pozwolą zaszczepić o 2 tysiące seniorów więcej niż zwykle, pod warunkiem, że na rynku będzie dostępna odpowiednia liczba szczepionek.

Eksperci zgodnie twierdzą, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Szczególnie ważne są dla osób z grupy o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z ich otoczenia oraz ich opiekunów. 

FOT: UNSPLASH

grypa poznań szczepionka