Pierwsze drzewa za frekwencję ozdobiły Ławicę i Strzeszyn

27.11.2020

Nowe nasadzenia lip, wiśni i dębów na dwóch poznańskich osiedlach są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej akcji zorganizowanej przez Miasto. W czwartek jedno z drzew na Strzeszynie symbolicznie posadził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Przed II turą wyborów prezydenckich Miasto ogłosiło akcję zachęcającą mieszkańców do udziału w głosowaniu. Jej zasady były proste: na osiedlu, które uzyska najwyższą frekwencję, zasadzonych zostanie tyle drzew, ile punktów procentowych będzie ona wynosiła. 12 lipca najliczniej do urn poszli mieszkańcy Ławicy i Strzeszyna. Frekwencja wyborcza na tych osiedlach była jednak do siebie bardzo zbliżona i wyniosła kolejno - 82,88 proc. i 82,48 proc. Z uwagi na niewielką różnicę prezydent Jacek Jaśkowiak zdecydował, że Miasto posadzi nowe drzewa na dwóch osiedlach, a nie tak jak pierwotnie planowano na jednym. 

Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał pierwsze nasadzenia tzw. drzew frekwencyjnych na Ławicy. W Lasku Marcelińskim posadzono 35 lip drobnolistnych. Z kolei na teren przy ul. Wyszomierskiej/Okoneckiej zlokalizowano 9 śliw wiśniowych. 

Kolejne drzewa pojawiły się na Strzeszynie, nieopodal skrzyżowania ul. Literackiej z Hezjoda. W tym tygodniu posadzono tam 36 dębów czerwonych. Ostatniego z nich symbolicznie posadzili Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Dominika Zenka-Podlaszewska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Strzeszyn. 

- Dziękuję mieszkańcom Strzeszyna i Ławicy za tak duże zaangażowanie podczas wyborów. Nagrodą są szlachetne gatunki drzew, których korony w przyszłości dadzą mieszkańcom cień i miejsce do wypoczynku, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na jakość powietrza - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak. 

Nasadzenia na Strzeszynie dają początek alei drzew, która ma ciągnąć się od terenu wokół krzyża przy ul. Literackiej aż do ul. Homera. W przyszłości aleja ma osiągnąć długość ok. 660 m. 

- Dzięki mobilizacji mieszkańców wygraliśmy piękne, dorodne drzewa. Chcę podziękować Zarządowi Zieleni Miejskiej za wspaniałą współpracę. Błyskawicznie udało nam się zamienić zaniedbany fragment osiedla w naszą perełkę - powiedziała Dominika Zenka-Podlaszewska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Strzeszyn. - Kolejne tereny Strzeszyna są zagospodarowywane. Wraz z rozwojem naszej części miasta potrzebujemy dużych terenów zieleni, szczególnie w dobie zmian klimatycznych.

FOT: POZNAN.PL

drzewa frekwencja nasadzenia poznań wybory