Podsumowano projekt renowacji drewnianych kościołów w Archidiecezji Poznańskiej

Bartosz Kirchner 18.12.2020

Podsumowano projekt renowacji drewnianych kościołów w Archidiecezji Poznańskiej. W ramach jego realizacji wyremontowano 10 zabytkowych świątyń w regionie.

Są to kościoły m.in. Świętego Krzyża w Obornikach, św. Klemensa w Zakrzewie, św. Michała Archanioła w Domachowie czy Świętego Krzyża w Buku. Prace renowatorskie polegały na przywróceniu piękna ołtarzom, chrzcielnicom, ambonom czy organom. Blask odzyskał także rzeźby, obrazy i polichromie ścienne. Podczas renowacji nie zapomniano o wykonaniu działań na rzecz udostępnienia świątyń osobom z niepełnosprawnościami. Renowacja kościołów to element strategii Archidiecezji. Mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu:

Podczas prac konserwatorskich dokonano odkryć. W kościele w Mącznikach na spod wtórnych warstw malarskich i ornamentów wyłoniono przedstawienia świętych. W kościele w Obornikach Wielkopolskim odnaleziono obraz "Pięć ran Chrystusa". Ponadto  w Domachowie odkryto m.in. szesnastowieczne polichromie. Malowidła były ukryte przez ponad 250 lat i nikt nie wiedział o ich istnieniu. Ponadto specjalistyczne badania udowodniły, że domachowska świątynia ma ponad 650 lat, czyli jest o 200 lat starsza niż dotychczas zakładano. Oznacza to, że jest najstarszym znanym na świecie drewnianym kościołem o budowie zrębowej.

FOT: Archidiecezja Poznańska

archidiecezja poznańska kościoły drewniane renowacja