Pogoda będzie dzisiaj niebezpieczna

19.06.2020

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na terenie części Wielkopolski przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Po wczorajszym, burzowym i deszczowym dniu, dzisiaj ponownie w wielu regionach Polski rozwiną się komórki burzowe, stwarzające zagrożenie nadmiernymi opadami deszczu w krótkim czasie.  Wczoraj w Wielkopolsce strażacy interweniowali ponad 200 razy.  Wezwania dotyczyły powalonych drzew, zalanych piwnic i pozrywanych dachówek. 

Dzisiaj w Wielkopolsce - z wyłączeniem powiatów międzychodzkiego, nowotomyskiego, grodziskiego, wolsztyńskiego, leszczyńskiego, Leszno, kościańskiego, gostyńskiego, rawickiego - obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia. Możemy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - również w wykluczonych powiatach, dla których wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Musimy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Ostrzeżenia I i II stopnia obowiązują dzisiaj od godz. 11.00 do 23.00.

Jak informują Polscy Łowcy Burz - należy uwzględnić również ryzyko rozwoju zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni rozwiniętego leja od podstawy chmury do powierzchni ziemi. Największe ryzyko rozwoju tych zjawisk będzie w pasie od Pomorza Gdańskiego po Małopolskę i Podkarpacie.

Przygotowania przed burzą

Zamknij zewnętrzne drzwi, okna, okiennice, rolety i żaluzje.To pomoże zabezpieczyć wnętrze przed wiatrem, deszczem i latającymi drobnymi przedmiotami. Jeśli wyjście na zewnątrz nie jest ryzykowne, wnieś do budynku wszystkie meble ogrodowe i inne przedmioty, które wiatr mógłby przemieścić. Upewnij się, że masz latarkę i dodatkowe baterie.

Zachowanie w trakcie burzy

Jeśli burza zaskoczy poza domem - w miarę możliwości należy się schronić w wytrzymałym budynku. Gdy zacznie grzmieć, unikaj otwartej przestrzeni, wysokich drzew i zbiorników wodnych. Jeśli jesteś na zewnątrz i nie masz gdzie się schronić, kucnij nisko nad ziemią, ale nie siadaj i nie kładź się. Jeśli możesz schronić się w samochodzie, będzie w nim bezpieczniej niż na zewnątrz. Nie parkuj w pobliżu drzew. W domu odłącz urządzenia elektryczne od prądu i używaj tylko telefonu komórkowego lub bezprzewodowego, który nie jest podłączony do gniazdka.

Zdjęcie: Unsplash

burza deszcz podtopienia pogoda trąba powietrzna ulewa wichura wielkopolska