Pomoc dla Libanu

5.08.2020

Po wtorkowych wybuchach w stolicy Libanu Bejrucie poznańska Fundacja Redemptoris Missio organizuje pomoc dla miejscowych placówek medycznych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział natomiast, że wieczorem z Polski wyleci samolot z pomocą humanitarną sprzętem medycznym.

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej 'Redemptoris Missio' organizuje pomoc dla miejscowych placówek medycznych w Libanie. Na początku lipca fundacja przekazała tam ponad tonę materiałów opatrunkowych i środków ochrony osobistej. Większość z nich została już wykorzystana, a libańscy medycy pozostają bez podstawowego sprzętu, który ratuje życie. We wczorajszych eksplozjach w stolicy Libanu, Bejrucie zginęło co najmniej sto osób, a rannych jest około czterech tysięcy. Mówi Justyna Janiec-Palczewska z Redemptoris Missio.

Jak informują przedstawiciele Redemptoris Missio, najszybsza forma pomocy to przekazanie środków finansowych. Fundacja przelewa je na bieżąco do swoich libańskich partnerów. Wsparcie można przekazywać na konto Redemptoris Missio z dopiskiem 'POMOC DLA LIBANU'. Szczegóły dostępne są na profilu facebbokowym fundacji oraz na stronie medycynanamisjach.org.
Wieczorem z Polski wyleci samolot z pomocą dla Libanu. Polska jest jednym z co najmniej kilkunastu krajów, które zaoferowały pomoc libańskim władzom. Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował, że na pokładzie samolotu do Bejrutu znajdą się zarówno ratownicy jak i potrzebny na miejscu sprzęt:

Polska wyśle też niezbędny sprzęt medyczny, środki opatrunkowe i leki. Równocześnie polskie organizacje pozarządowe rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych. Pomocy udzielą, między innymi, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska i Polska Misja Medyczna.

fot. PAP/EPA/Ibrahim Dirani