Pomoc dla polskich lotnisk

Bartosz Kirchner 3.09.2020

Poznański radny apeluje o pomoc dla polskich lotnisk. Paweł Sowa zwrócił się do wicepremier Jadwigi Emilewicz o wsparcie dla portów lotniczych, które zmagają się z konsekwencjami pandemii koronawirusa.

Tylko poznańska Ławica potrzebuje około 40 milionów złotych, by utrzymać płynność finansową. Jak pisze radny, lotniska dotychczas otrzymały jedynie pomoc w ramach tarczy antykryzysowej 2.0. Ławica dostał dzięki temu 2 miliony złotych. Polskie porty lotnicze czekają na kolejne wsparcie, ale obiecane 142 miliony dla 14 podmiotów są niewystarczające. Mówi radny Paweł Sowa:

Jak podkreśla radny, Ławica musiała utrzymać ciągłość operacyjną także w czasie zamknięcia ruchu lotniczego od marca do czerwca, co kosztowało 9 milionów złotych. Sytuacji lotnisk nie poprawiają także rozporządzenia dotyczące zakazów i zamknięcia lotów ogłaszane czasem niemal z dnia na dzień. Poznańskie lotnisko nie może też liczyć na duże wsparcie miasta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Poznań może wesprzeć Ławicą kwotą maksymalnie 800 tysięcy euro.

FOT: UNSPLASH

koronawirus ławica lotniska loty płynność pomoc problem zła sytuacja