Premier Mateusz Morawiecki: wszystkie szkoły i uczelnie zostaną zamknięte

Ważne
11.03.2020

Zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych a także na uczelniach zostaną zawieszone od 12 do 25 marca. - Koronawrius i ta epidemia, która się rozwija może stać się bardzo groźna. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej premier podkreślił, że rząd chce spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Chcemy, żeby szkoły były zamknięte dla celów bezpieczeństwa zdrowotnego. Zdecydowaliśmy się zamknąć placówki kultury, muzea, ale i kina. Zamykamy też szkoły wyższe. Rząd musi działać natychmiast i podejmujemy te działania przed innymi. Potrzebujemy zdeterminowanych działań, które doprowadzą do zmiany nawyków. Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich - wyjaśniał decyzje rządu premier.

"To nie czas ferii"

Minister zdrowia wystosował apel do wszystkich, którzy nie będą chodzili do szkoły. - To nie jest czas ferii i wolnego - podkreślił. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół wychodziła wychodziła do klubów, na spotkania, do restauracji przenosząc koronawirusa. - To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. To czas, kiedy powinniśmy spędzić w domu, w izolacji, starać się nie zakazić i nie zakażać innych. Gorący apel o odpowiedzialność - podkreślał Łukasz Szumowski.

Co kiedy musimy zostać z dzieckiem w domu?

Niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę, dlatego w czwartek i piątek placówki będą otwarte i nauczyciele w klasach będą mogli pilnować dzieci. Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego. Jeśli uczeń ma skończone 8 lat, opiekunowie mogą skorzystać z urlopu na dziecko, którego wymiar to dwa dni. Na dzieci powyżej 14 roku życia przysługuje jedynie 16 godzin. W obu przypadkach zachowane jest prawo do wynagrodzenia.

Szkoły wyższe bez zajęć dydaktycznych

Mimo zamknięcia uczelni normalnie powinny funkcjonować administracje, badania naukowe, a władze uczelni zobowiązane są do tego, by w możliwie jak najszerszym zakresie umożliwić studentom odbywanie zajęć on line - tłumaczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zawieszenie zajęć obejmuje studia pierwszego i drugiego stopnia, jednolite magisterskie, studia podyplomowe, doktoranckie oraz szkolenia czy kursu jakie miały odbywać się na uczelniach.

Instytucje kultury także zamknięte

Podczas konferencji prasowe wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych. - Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze gromadzenia się dużej ilości osób. Praca naukowa w muzeach może być kontynuowana - dodał minister. Czas zamknięcia instytucji kultury to również dwa tygodnie, analogicznie do czasu zamknięcia szkół.

Rząd argumentuje, że korzystając z doświadczeń innych państw chce działać szybciej. - Inni zaczynają podejmować podobne decyzje do naszych. Dla naszych dzieci najlepsze jest niewychodzenie z domu. Dzieci przenoszą choroby i mogą zarazić seniorów - zauważył Morawiecki. Jak dodał: wirus testuje naszą odporność fizyczną, ale i psychiczną. Kilkaset zgonów we Włoszech, rosnąca liczba zgonów w Hiszpanii i Francji. Niech rozsądek idzie w parze ze zdrowiem - apelował premier.

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce

Potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem w kraju - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki wykryto u młodego mężczyzny w Warszawie oraz u dwóch kobiet w sile wieku - w Łańcucie (Podkarpacie) i w Lublinie. Łącznie chorych jest 25 osób.

koronawirus Szkoła wirus