Prezydent RP na obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu

27.12.2021

27 grudnia w Poznaniu o godzinie 16.30 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się uroczystości w związku z obchodami 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 

Uroczystości odbędzie się z ceremoniałem wojskowym. Swój udział w niej potwierdził Prezydent RP Andrzej Duda, którego w listopadzie Marszałek Marek Woźniak wraz z Tadeuszem Musiałem, Prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 zaprosili do Poznania.

Ponieważ trwająca epidemia nie pozwala na wspólne spotkanie Wielkopolan przy pomniku, uroczystość będzie można śledzić online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. Streaming rozpocznie się o godz. 16.20.

- Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 r. to nasza duma i radość ze zwycięstwa, które Wielkopolsce dało wolność i powrót do Ojczyzny. Od lat, w ten grudniowy dzień, kiedy nasi przodkowie chwycili za broń, my z wdzięcznością stajemy przed ich pomnikami. Spoczywa na nas pokoleniowe zobowiązanie do pielęgnowania pamięci  o tym zwycięskim zrywie. Nie tylko w Wielkopolsce. Cieszę się,  że już w tym roku 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Świętem wszystkich Polaków! – tłumaczy w swoim powstańczym apelu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Przed rozpoczęciem centralnych uroczystości o godz. 11:15 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego zostaną złożone kwiaty.

Wiązanki zostaną także złożone przy tablicach: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, tablicy Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.

O godz. 12:30 w Farze Poznańskiej rozpocznie się Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Odprawi ją ks. Biskup Grzegorz Balcerek, Wikariusz Generalny Archidiecezji Poznańskiej.

Źródło: UMWW

FOT: Poznań

Powstanie Wielkopolskie