Prof. Witold Szczuciński – Wydział Geografii i Geologii UAM

12.05.2022

W ostatniej audycji z cyklu "Spotkania przy kawie" prof. Witold Szczuciński z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiedział Arkadiuszowi Szymańskiemu o "kopalnym DNA", "neolitycznych archiwach", które nieustannie są przedmiotem badań naukowców.

Co więcej, w studiu Radia Emaus pojawił się kawałek kosmosu. Na redakcyjnym stole "wyladował" mający kilka miliardów lat meteoryt. A w zasadzie część meteorytu, który 5 i pół tysiąca lat temu uderzył w podpoznańską wieś Morasko. Zaskakiwać może fakt, że codziennie na Ziemię spadają meteoryty. Nie zawsze są to meteoryty żelazne, jak ten moraski; nie zawsze też uderzają z impetem w naszą planetę. Często ich energia stopniowo się rozprasza, wytraca. Zazwyczaj spalają się w atmosferze. Obserwujemy wtedy np. smugi "spadających gwiazd".

Na świecie jest tylko około dwustu miejsc, gdzie można obserwować miejsca impaktu kosmicznych okruchów. Morasko jest więc wyjątkowym miejscem w skali naszego globu. Warto więc odwiedzić choćby tamtejszą ścieżkę edukacyjną do czego zachęcał na naszej antenie prof. Witold Szczuciński.

meteoryt spotkania przy kawie witold szczuciński