Siostra Cecylia Śmiech zdobyła tytuł Poznanianki Roku 2019

24.11.2019

10 kobiet walczyło o tytuł Poznanianki Roku 2019, jednak to siostra Cecylia Śmiech, która od 6 lat razem z „Włóczkersami” robi na drutach czapeczki dla afgańskich dzieci, zdobyła blisko pół tysiąca głosów i zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie. Nagrodę wręczyła Poznaniance Roku 2019 Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Siostra Cecylia Śmiech

Siostra Cecylia jest założycielką pierwszego w Polsce Klubu Włóczkersów. Inicjatywa ta zrodziła się z potrzeby niesienia pomocy i wsparcia ubogim dzieciom w Afganistanie. Od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszała o zbiórce ciepłych ubrań organizowanej przez polskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie, zaczęła robić na drutach wełniane czapki.

Dzisiaj ma na swoim koncie ponad 3 tysiące własnoręcznie wydzierganych nakryć głowy, a zainicjowany przez nią Klub - ponad 70 tysięcy. Swoją postawą siostra Cecylia zainspirowała do działania wiele osób. Podobne kluby zaczęły powstawać w całej Polsce, w bibliotekach, domach kultury i prywatnych mieszkaniach. Jeden z nich powstał nawet na oddziale kobiecym w areszcie śledczym. Dla wielu kobiet robienie na drutach jest formą terapii. Tworząc ubrania, czują się potrzebne i ważne, a bezinteresowne pomaganie innym to wyraz międzyludzkiej solidarności ponad wszelkimi podziałami.

ZDJĘCIE: UMP

Cecylia Śmiech poznanianka poznanianka roku poznanianka roku 2019 Włóczkersi