Skórzane botki – jak prawidłowo oczyścić je z soli zimą?

Sponsorowany
15.12.2023

Skórzane botki to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która ceni sobie styl i elegancję. Są wygodne, uniwersalne i pasują do wielu stylizacji. Zima to jednak trudny czas dla skórzanych butów, ponieważ są narażone na działanie soli, którą sypie się na chodniki i drogi, aby zapobiec ślizganiu się. Sól może uszkodzić skórę, sprawiając, że staje się szorstka, matowa i popękana. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo oczyścić skórzane botki z soli zimą i jak zadbać o ich kondycję.

Wyobraź sobie taką sytuację: wybrałaś się na zimowy spacer po parku, aby podziwiać piękne śnieżne krajobrazy i pooddychać świeżym powietrzem. Włożyłaś swoje nowe czarne botki damskie skórzane, które kupiłaś w promocji w CCC – bardzo lubisz ten sklep ze względu na szeroki asortyment butów i torebek, atrakcyjne ceny oraz możliwość robienia zakupów zarówno stacjonarnie, jak i online. Spacer był bardzo przyjemny, nie zauważyłaś jednak, że na śliskich chodnikach i ścieżkach rozsypano sól. Gdy wróciłaś do domu, zobaczyłaś, że Twoje botki są całe w soli. Skóra jest matowa, a w niektórych miejscach ma nawet białe plamy! Wiesz, że musisz szybko zareagować, aby uratować swoje buty. Tylko jak prawidłowo oczyścić skórzane botki z soli?

Jak usunąć sól ze skórzanych botków?

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś podjąć od razu po powrocie ze spaceru, jest usunięcie soli ze skórzanych botków, zanim wyschnie i wniknie w skórę. Możesz to zrobić za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki, delikatnie przecierając powierzchnię butów. Unikaj moczenia butów w wodzie, ponieważ może to spowodować odkształcenie i pękanie skóry. Jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe i nie chcą zejść, możesz użyć specjalnego preparatu do usuwania soli, który jest dostępny w sklepach z akcesoriami do obuwia. Następnie osusz obuwie za pomocą ręcznika lub ewentualnie suszarki do włosów, koniecznie ustawiając niską temperaturę i utrzymując odpowiednio duży odstęp między urządzeniem a butami.

Jak zaimpregnować skórzane botki?

Jeśli udało Ci się już oczyścić buty z soli, drugim krokiem jest zaimpregnowanie skóry, aby zabezpieczyć ją na przyszłość przed wilgocią, brudem i solą. Impregnacja tworzy na skórze warstwę ochronną, która zapobiega jej nasiąkaniu i zabrudzeniu. Możesz użyć sprayu, kremu lub pasty do impregnacji, stosując się do instrukcji producenta. Pamiętaj, aby wybrać produkt odpowiedni do rodzaju skóry, z jakiej wykonane są Twoje botki. Niektóre produkty są uniwersalne, inne przeznaczone do skóry licowej, zamszowej lub nubukowej. Impregnuj buty regularnie, co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej przed każdym wyjściem na zewnątrz.

Jak wypolerować skórzane botki, by znów wyglądały jak nowe?

Trzecim krokiem jest wypolerowanie skórzanych botków, aby nadać im połysk i świeżość. Polerowanie poprawia wygląd skóry, usuwa drobne zarysowania i plamy, odżywia i nawilża skórę. Możesz użyć do tego celu pasty, kremu lub mleczka do polerowania, które nakładasz na suchą i czystą skórę. Następnie wypoleruj buty za pomocą suchej ściereczki lub szczotki, wykonując okrężne ruchy. Pamiętaj, aby używać produktów w kolorze odpowiadającym kolorowi skóry lub bezbarwnych.

Skórzane botki to idealne obuwie na zimę, jeśli odpowiednio o nie dbasz. Pamiętaj, aby regularnie usuwać sól, impregnować i polerować skórę. Nie zapomnij też o przechowywaniu butów w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej w oryginalnym pudełku lub worku z tkaniny. Dzięki stosowaniu się do tych kilku prostych zasad Twoje botki będą służyć Ci przez wiele sezonów