Spór poznańskich radnych dotyczący wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Bartosz Kirchner 3.11.2020

Spór poznańskich radnych o stanowisko dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na wniosek przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej do porządku obrad Rady Miasta Poznania dołączono projekt stanowiska wyrażającego solidarność z protestującymi przeciwnikami decyzji Trybunału.

- Rozstrzygnięcie Trybunału odbiera kobietom godność, naraża je na utratę zdrowia fizycznego i psychicznego, a całe rodziny na cierpienia - mówiła radna Koalicji Obywatelskiej Dominika Król.

Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciw uchwaleniu tego stanowiska. Przemysław Aleksandrowicz stwierdził, że nie rozumie, dlaczego zakaz zabijania chorych dzieci w łonie matki jest torturą i poniżającym traktowaniem. Dodał, że stanowisko Rady Miasta ignoruje prawo do życia każdego człowieka. Radny PiS skomentował też odbywające się na ulicach polskich miast protesty, w których biorą udział głównie młodzi ludzie. Powiedział, że jako historyk nie może nie zauważyć, że radykalizm młodzieży zawsze był łatwy do przejęcia i zmanipulowania.

Te słowa spotkały się ze sprzeciwem części radnych, którzy zażądali przeprosin od Przemysława Aleksandrowicza. Radny nie wycofał się ze swoich słów. Zarzucił za to Koalicji Obywatelskiej wspieranie czystej nienawiści m.in. wobec kleru, która jest widoczna na części protestów. Stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zostało przyjęte głosami radnych KO oraz niezrzeszonych.

FOT: UNSPLASH

aborcja poznań spór trybunał konstytucyjny