Szkoła przy ul. Różanej ma ponad 100 lat

14.12.2022

Zakończyły się prace na dziedzińcu Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Różanej. Polegały na renowacji i konserwacji ściany wschodniej głównego gmachu. Przywrócona została także świetność tzw. domku woźnego oraz ponadstuletni mechanizm zegara wiszącego na poddaszu.

- Ten historyczny budynek pięknieje od 2020 roku. Najpierw wyremontowane zostały elewacje zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej, a w tym roku skupiliśmy się na części od strony dziedzińca. Odnowione ściany od razu przykuwają wzrok, ale warto zwrócić też uwagę na okna, drzwi i detale architektoniczne. Na dziedzińcu znów można zobaczyć zegar wskazujący właściwą godzinę. Budynek o tak ciekawej architekturze jest ważny nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale i dla pozostałych poznanianek i poznaniaków - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Budynek u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego ma ponad 100 lat, dlatego prace były realizowane pod nadzorem konserwatorskim. W czerwcu tego roku rozpoczęły się roboty na dziedzińcu, które zakończyły się w grudniu.

Pozostały do wykonania prace związane z otoczeniem szkoły, w głównej mierze dotyczące jej dziedzińca. W zakresie prac ostatniego etapu planowany jest remont posadzki pod arkadami od strony dziedzińca, wymiana nawierzchni placu dziedzińca. Zlikwidowana  ma być nawierzchnia asfaltowa, a nowa wykonana z kostki wraz z strefą zieloną. Powstać ma też wiata ogrodowa z zielnikiem szkolnym. Ważnym przedsięwzięciem będzie także przebudowa kanalizacji deszczowej w obrębie dziedzińca szkolnego oraz nasadzenia zieleni niskiej. 

Źródło: Poznań

elewacja ul. Różanej