Tani bilet dla uczniów podstawówek

22.06.2021

ZTM Poznań oferuje uczniom szkół podstawowych bilet specjalny - na całą sieć, ważny od 1 października do 30 września następnego roku - który kosztuje tylko 60 zł. Jak wszystkie inne bilety, zapisywany jest on na imiennej karcie PEKA. Już teraz można składać wnioski o jej uzyskanie.

Z rocznego biletu  specjalnego w preferencyjnej cenie 60 zł za cały rok (tylko 5 zł na miesiąc) mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet będzie obowiązywał od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D, czyli na wszystkie linie ZTM.

Do grona 19 gmin objętych porozumieniem transportowym zaliczają się: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Karta PEKA to podstawa 

ZTM apeluje do rodziców lub opiekunów uczniów, by nie zwlekać z wyrobieniem karty PEKA - z oferty biletu za 60 zł mogą skorzystać wyłącznie jej posiadacze. 

Już dziś można złożyć wniosek o imienną kartę PEKA albo kartę PEKA Junior. Obie są imienne, czyli przypisane do właściciela, ale karta Junior przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży od dnia, w którym kończą 7. rok życia do ukończenia 13 lat. Dziecko może z niej jednak korzystać bez ograniczeń wiekowych - nie ma obowiązku wymiany karty "juniorskiej" na zwykłą kartę PEKA po ukończeniu 13 roku życia.

Ważne! Do każdej karty PEKA lub PEKA Junior przypisane jest osobne, indywidualne konto w systemie. Dlatego składając kilka wniosków przez Internet (np. dla dwójki dzieci), należy podać dwa odrębne adresy e-mail, dla każdego dziecka osobne, na które właściciel karty będzie otrzymywał np. potwierdzenie dokonania zakupu biletu lub doładowania tPortmonetki przez Internet.

Kartę może odebrać wnioskodawca lub osoba przez niego wskazana na podstawie pisemnego upoważnienia. Wyrobienie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Jak uzyskać kartę PEKA

Są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie imiennej karty PEKA lub PEKA Junior:

- przez Internet: wystarczy wejść na stronę www.peka.poznan.pl i zarejestrować się w systemie. Następnie trzeba wypełnić formularz, dołączyć zdjęcie w formacie JPG lub PNG i wysłać. Na adres e-mail podany przy rejestracji przesłana zostanie informacja o przyjęciu wniosku, a kiedy karta będzie gotowa, wnioskujący otrzyma wiadomość o możliwości odebrania jej we wskazanym w formularzu Punkcie Obsługi Klient (POK) ZTM.

- w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM: wystarczy wypełnić wniosek w formie papierowej, dołączyć zdjęcie ucznia. W wyznaczonym terminie karta będzie gotowa do odbioru w POK ZTM wskazanym we wniosku.

Obecnie czynne (od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00) są następujące punkty:

  • Górczyn - dworzec autobusowy,
  • Ogrody - pętla tramwajowa (punkt znajduje się w budynku przy pl. Waryńskiego 9),
  • Rondo Kaponiera (poziom -1),
  • Os. Sobieskiego - dworzec autobusowy,
  • Dębiec - pętla tramwajowa
  • Śródka -  dworzec autobusowy 
  • Centrum Handlowe przy pl. Wiosny Ludów (wejście od ul. Strzeleckiej),
  • Junikowo - pętla tramwajowo-autobusowa,
  • Dworzec Zachodni PKP
  • Dworzec Rataje

Jest PEKA? Można kupić bilet

Uczniowie, którzy mają już kartę PEKA lub PEKA Junior, mogą w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań zapisać na karcie uprawnienie do zakupu biletu dla uczniów szkół podstawowych, a następnie kupić preferencyjny bilet.

FOT/Źródło: Poznan.pl

dane dziecko gdzie ile lat jak karta kiedy PEKA poznań transport uczeń zrobić