W połowie sierpnia rozpoczyna się przebudowa Ronda Rataje w Poznaniu. Szykują się ogromne zmiany!

Bartosz Kirchner 5.08.2020

Kilkanaście miesięcy utrudnień na jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Poznaniu. W cierpliwość muszą uzbroić się kierowcy i pasażerowie poznańskiego MPK. Zmienionymi trasami kursować będzie 6 linii tramwajowych.

W połowie sierpnia rozpoczyna się przebudowa Ronda Rataje. To miejsce, przez które każdego dnia przejeżdża ponad 1100 tramwajów, 1000 autobusów i prawie 100 tysięcy samochodów. Rondo przez pewien czas w trakcie przebudowy będzie zamknięte dla pojazdów ciężarowych dlatego utworzone zostaną objazdy ulicami Baraniaka, Chartowo i Żegrze lub Baraniaka, Dymka, Szwedzką i Szwajcarską. Wszystkich kierowców zachęcam do omijania ronda i korzystania z objazdów już od pierwszych dni przebudowy. Mówi Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.

Na każdym etapie realizacji przebudowy możliwy będzie zjazd i wjazd na rondo w każdym kierunku. W pierwszej kolejności zostaną wyłączone pasy ruchu od strony torowiska w ulicy Jana Pawła II. Na rondzie kierowcy będą mieli do dyspozycji po minimum dwa pasy. Organizacja ruchu dla samochodów zmieni się w nocy z 15 na 16 sierpnia. Zasadnicze prace rozpoczną się 17 sierpnia. Wówczas też zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W pierwszym etapie zamknięty zostanie odcinek torowiska na ulicy Jana Pawła II, między ulicą Kórnicką a Rondem Rataje. Zmienionymi trasami kursować będą tramwaje nr 2, 6, 7, 10, 18 i nocny 201, a trzynastka zostanie zawieszona. Mówi dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu Jan Gosiewski.

Tramwaje linii nr 2 będą jeździć ulicą Towarową, a następnie ulicami Matyi i Królowej Jadwigi wrócą na dotychczasową trasę skręcając w ulicę Górna Wilda. Linia nr 6 skręcać będzie z ul. Jana Pawła II w ul. Kórnicką i dalej tramwaje pojadą stałą trasą '13' do Junikowa. Linia nr 7 nie będzie dojeżdżać do Zawad. Na Rondzie Rataje tramwaje skręcą w lewo i dalej pojadą stałą trasą linii nr 6. Więcej na temat zmian i planowanych rozkładów jazdy przeczytać można na stronach internetowych ZTM i MPK.

FOT: ZTM POZNAŃ