Wagon Bergische Stahlindustrie Typu I na poznańskich torowiskach

30.05.2021

Na poznańskie torowiska wyjechał w niedzielę wagon Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer. To niebywała gratka dla miłośników komunikacji miejskiej i wielka atrakcja dla najmłodszych! Na historycznej linii obowiązywały takie same bilety, jak na liniach turystycznych.

Wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Służbę w ruchu liniowym zakończyły przez II wojną światową, pozostałości takiego pojazdu znajdowały się jednak na terenie zajezdni. Z czasem wagon z 1898 roku udało się odbudować. Efekt po raz pierwszy zademonstrowano w 2018 roku, podczas obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pasażerom został udostępniony także w ubiegłym roku, podczas obchodów 140-lecia komunikacji miejskiej.

W niedzielę tramwaj Typu I można było zobaczyć w parze z wagonem doczepnym Carl Weyer. Tego typu wagony pojawiły się na liniach tramwajowych w Poznaniu w 1905 roku, a w okresie międzywojennym były najczęściej eksploatowanymi wagonami doczepnymi. Z ruchu zostały wycofane w 1960 roku.

FOT: https://www.facebook.com › poznanskielinieturystyczne

atrakcja historia MPK poznań rozkład turystyka wagon wagony zoo