Więcej pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej ze Starołęki

29.05.2021

W lipcu i sierpniu planowane są prac torowo-sieciowe na Starołęce. Żeby zmniejszyć skalę utrudnień komunikacyjnych planowane jest m.in. zwiększenie liczby pociągów kursujących pomiędzy stacją Poznań Starołęka a Poznań Główny. Stosowny list intencyjny w tej sprawie został już podpisany przez Miasto Poznań i Województwo Wielkopolskie, odpowiadające za organizację przewozów kolejowych w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia, ze względu na przebudowę stacji trakcyjnej zasilającej m.in. trasę tramwajową na ul. Starołęckiej, konieczne będzie zamknięcie odcinka trasy tramwajowej od pętli Starołęka Mała do pętli Starołęka. W tym czasie pasażerowie komunikacji miejskiej dojeżdżający z rejonów Starołęki, Minikowa, Marlewa, Głuszyny, a także takich miejscowości jak: Czapury, Wiórek, Daszewice, Babki, Kamionki i Borówiec będą mogli korzystać z autobusów "za tramwaj" dowożących do węzłów Unii Lubelskiej i Rondo Starołęka. Tramwaje jeżdżące w kierunku Starołęki będą bowiem kończyć kursy na pętli Starołęka Mała.

- Intensywnie pracujemy nad przygotowaniem takiego systemu komunikacji zastępczej, żeby maksymalnie zrekompensować niedogodności wynikające z braku możliwości przejazdu tramwajem. Doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali trudności, które pojawią się latem na Starołęce, ale wykonanie modernizacji instalacji zasilającej tramwaje w prąd jest niezbędne i nie może poczekać - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Jedną z możliwości ułatwiających mieszkańcom dojazd do centrum miasta może być skorzystanie z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Pociągów kursujących na trasie ze stacji Poznań Starołęka do dworca Poznań Główny będzie więcej. 

Planowane jest uzupełnienie 25 par pociągów PKM o 15 dodatkowych - głównie w godzinach pozaszczytowych i wieczornych, tak aby pociągi od rana do wieczora kursowały średnio co ok. 30 minut. Średni rozkładowy czas przejazdu ze stacji Poznań Starołęka do Poznań Główny to tylko 7 minut. To najszybsza możliwość dostania się do centrum miasta, gdzie można się przesiąść na tramwaj lub autobus i kontynuować podróż.

Pasażerowie posiadający bilety okresowe sieciowe ZTM (także specjalne m.in. seniora, szkolne, semestralne) będą mogli korzystać ze wszystkich połączeń kolejowych na odcinku Poznań Starołęka - Poznań Główny na podstawie swoich biletów na karcie PEKA.

Natomiast osoby korzystające z biletów czasowych ZTM (w formie papierowej lub elektronicznej na telefonach komórkowych), tPortmonetki oraz uprawnień do przejazdów bezpłatnych będą musieli zakupić bilet kolejowy - zwykły odcinkowy na trasę Poznań Główny - Poznań Starołęka lub wprowadzony przez spółki kolejowe na okres wakacji specjalny bilet liniowy na trasę Poznań Główny - Poznań Krzesiny (tzw. Bilet Starołęcki), w cenie 4 zł (lub 2 zł ulgowy dla uczniów i studentów). Bilet Starołęcki będzie obowiązywał przez 2 godziny od momentu zakupu.

Zdjęcie: Koleje Wielkopolskie

bilet komunikacja lato PEKA pociąg remont starołęka utrudnienia