Wracamy nad Wartę!

14.05.2021

Koncerty, warsztaty, wystawy, projekcje filmowe - to tylko niektóre z nadwarciańskich atrakcji, jakie czekają w tym sezonie na poznaniaków i turystów. Nad rzeką otwarto też wiele punktów gastronomicznych z dodatkową ofertą rekreacyjną. Część z nich jest już dostępna lub będzie od 15 maja. Na pozostałe atrakcje, jak np. rejsy tramwajem wodnym, trzeba poczekać do momentu zniesienia obostrzeń dla tego rodzaju działalności.

- Poznań wrócił nad rzekę. Od lat inwestujemy w rozwój infrastruktury nadrzecznej, aby poprawić komfort oraz bezpieczeństwo wypoczywających tam mieszkańców. Dzięki temu dziś do spędzania czasu nad Wartą nikogo nie trzeba namawiać. Poznaniacy i poznanianki spędzają tam czas bardzo chętnie. W tym sezonie oferta atrakcji i wydarzeń przygotowanych przez Miasto i operatorów plaż jest bardzo bogata. Wypoczywając nad wodą, pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i innych - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Atrakcje nad wodą 

Pomiędzy mostem Przemysła I a mostem Lecha będzie można spędzić czas w 8 interesujących miejscach na obu brzegach Warty. Bardzo ciekawie zapowiada się wypoczynek w Starym Porcie, gdzie w tym sezonie otwiera się nowa miejscówka. Od 15 maja na poznaniaków czekać tam będzie przestrzeń do relaksu, punkt gastronomiczny, a w weekendy muzyka na żywo.  

Stary Port to nie jedyne miejsce, jakie będzie działać na zachodnim brzegu rzeki. Ofertę przygotował także KontenerART. W trakcie całego sezonu będzie można wziąć tam udział w Targowiskach Różności, pokazach kina plenerowego, warsztatach upcyclingowych i wystawach. Nie zabraknie koncertów, w tym występów młodych zespołów w ramach projektu Aktywator - kultura dla przestrzeni, przestrzeń dla kultury tworzonego z dotacji z budżetu Miasta Poznania oraz kolejnych edycji Jam Session. Jak co roku pojawi się strefa gastronomiczna i wypoczynkowa. 

Najbliższe miesiące zapowiadają się ciekawie także w Ogrodzie Szeląg. Popularny cykl  kameralnych koncertów Solo na Szelągu rozpocznie się już 23 maja. Kolejne występy będą odbywać się w każdy piątek od 4 czerwca do 20 sierpnia. W czerwcu odbędzie się wernisaż dostępnej dla każdego wystawy w przestrzeni rewitalizowanego lasku przy Wartostradzie. Ponadto w przygotowaniu są miejsca plażowe oraz szklarnia, która ma służyć, jako restauracja i miejsce do wspólnego spędzania czasu. 

Na wschodnim brzegu Warty, w okolicach mostu Królowej Jadwigi, na poznaniaków czekają trzy kolejne nadwarciańskie miejscówki. W Nurcie zaplanowane są m.in. koncerty na żywo, dla dzieci i całych rodzin oraz warsztaty ukulele. Brzeg Wschodni od 15 maja zaprosi do spróbowania kuchni krajów południowych - Meksyku, Brazylii czy Wysp Kanaryjskich. W ofercie pojawią się także wydarzenia kulturalne. W sąsiedztwie działać ma również Plaża Zagro Rataje.

Dużo będzie się działo w okolicach mostu św. Rocha, przy ul. Przystań. Miejsca do relaksu, warsztaty dla dzieci, zajęcia z jogi - to tylko część atrakcji przygotowanych przez miejscówkę Barbarka ze spokojem. W tym rejonie działa już także punkt gastronomiczny Burger Kont. 

Nad rzeką pojawią się również mobilne kawiarnie rowerowe. 

Ponadto Miasto jest w trakcie zamykania procedury konkursowej na kolejne lokalizacje, które zwiększą ofertę gastronomiczną i rekreacyjną dla osób spędzających czas nad Wartą. Są to: plaża Wilda, na wysokości Łazienek Rzecznych i trzecia miejscówka przy ul. Przystań. 

- Tereny nadwarciańskie cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dlatego we współpracy z radami osiedli Miasto planuje przystąpić do wyznaczenia nowych punktów na najem nieruchomości. Będą mogły tam działać obiekty gastronomiczne z ogólnodostępnymi obszarami sportowo-rekreacyjnymi - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Źródło i FOT: UM Poznań

atrakcje gdzie nad wartę kawiarnia miasto ogródki poznan warta zmiany