Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w rejonie Ronda Rataje

14.01.2021

Już wkrótce rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową Ronda Rataje w Poznaniu. Od 23 stycznia rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Zamenhofa. Tym samym tramwaje będą dojeżdżać do przystanków końcowych: Os. Piastowskie z kierunku od ronda Starołęka oraz Rondo Rataje z kierunku od AWF. By było to możliwe konieczne jest zamontowanie specjalnych rozjazdów umożliwiających zmianę kierunku tramwajów w rejonie obu tych przystanków. O tym, jak zmieni się kursowanie komunikacji tramwajowej w czasie remontu mówi Rafał Wąsowicz z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu:

Planowany termin zakończenia prac na ul. Zamenhofa to trzeci kwartał tego roku. Wtedy to będzie możliwe uruchomienie ruchu tramwajowego północ-południe, czyli między rondami Śródka i Starołęka.

Szczegółowe zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów:

W weekend 23-24 stycznia pojawi się dodatkowy tymczasowy tramwaj linii nr 98.
Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17 - trasa bez zmian
Linie nr 4, 13, 18 - zawieszone
Linia nr 7: Ogrody - … - rondo Starołęka - Starołęka
Linia nr 12: Os. Sobieskiego - … - Królowej Jadwigi - Górna Wilda - 28 Czerwca 1956 roku - Hetmańska - rondo Starołęka - Starołęka
Linia nr 98 (tymczasowa): Junikowo - Grunwaldzka - Most Dworcowy - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Centrum - Fredry - Dąbrowskiego - Ogrody
Linia nr 201: Os. Sobieskiego - … - most Św. Rocha - Kórnicka - Os. Lecha - Chartowo - Żegrze - Unii Lubelskiej


Zmiany linii autobusowych
Linia nr 165 - z uwagi na niewielką frekwencję - na tym etapie przebudowy ronda Rataje - zostaje zawieszona od soboty (23 stycznia).
Linia nr 190 - od soboty (23 stycznia) zostanie wydłużona, zwiększona będzie częstotliwość kursowania i pojedzie z AWF przez most Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa do ronda Starołęka. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na ulicy Starołęckiej przy sklepie Biedronka na jezdni w kierunku ronda Rataje.
Linie nr 174 i 190 będą pełniły rolę "autobusów za tramwaj" na ul. Zamenhofa, dowożąc do węzłów przesiadkowych: AWF, Most Św. Rocha/Pl. Bernardyński i Małe Garbary.


Od poniedziałku (25 stycznia), po zainstalowaniu rozjazdów umożliwiających zmianę kierunków na przystankach "Os. Piastowskie" i "Rondo Rataje".
Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17 - trasa bez zmian.
Linia nr 4: Starołęka - Os. Piastowskie (tabor dwukierunkowy).
Linia nr 7: Ogrody - … - rondo Starołęka - Os. Piastowskie (tabor dwukierunkowy).
Linia nr 12: Os. Sobieskiego - … - Królowej Jadwigi - Górna Wilda - 28 Czerwca 1956 roku - Hetmańska - rondo Starołęka - Starołęka
Linia nr 13: Junikowo - Grunwaldzka - Most Dworcowy - Królowej Jadwigi - Rondo Rataje (tabor dwukierunkowy),
Linia nr 18: Ogrody - Dąbrowskiego - Fredry - Centrum - Strzelecka - Królowej Jadwigi - Rondo Rataje (tabor dwukierunkowy).
Linia nr 201: Os. Sobieskiego - … - most Św. Rocha - Kórnicka - Os. Lecha - Chartowo - Żegrze - Unii Lubelskiej.
Linie autobusowe:
Linia nr 165 - pozostaje zawieszona.
Linia nr 190 - od soboty (23 stycznia) ulegnie wydłużeniu i pojedzie z AWF przez most Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa, do ronda Starołęka. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na ulicy Starołęckiej przy sklepie Biedronka na jezdni w kierunku ronda Rataje.
Linie nr 174 i 190 będą pełniły rolę "autobusów za tramwaj" na ul. Zamenhofa, dowożąc do węzłów przesiadkowych: AWF, Most Św. Rocha/Pl. Bernardyński i Małe Garbary.

ZDJĘCIE: PIM

komunikacja remont rondo rataje rozkład jazdy tramwaje