Książki na weekend

Na antenie: w drugi i czwarty piątek miesiąca o godz. 13:15

Książki dobre na weekend, ale nie tylko! Do poduszki, do kawy, na wolną chwilę. Ciekawe propozycje z rynku wydawniczego. Rozmowy o książkach dotykających najróżniejszej tematyki. Wywiady z autorami i konkursy książkowe dla słuchaczy.

Zaprasza Alicja Dec

Magdalena Witkiewicz – „Drzewko szczęścia” (Wydawnictwo Filia)

Kornelia Trzpiot podczas wieczerzy wigilijnej oznajmia rodzinie, że do szczęścia, zarówno doczesnego, jak i wiekuistego, potrzebny jest jej wyłącznie herb. Nikt z osób zebranych przy stole nie zdaje sobie sprawy, że jest to głęboko przemyślana strategia naprawiania relacji rodzinnych. O książce rozmawiamy z jej autorką, Magdaleną Witkiewicz.

Książki Wydawnictwa Zielona Litera na święta Bożego Narodzenia

Zaglądamy do propozycji Wydawnictwa Zielona Litera na nadchodzący czas świąt Bożego Narodzenia. Wśród nich propozycje dla najmłodszych: „Mały czerwony autobus”, „Podaj dalej”, „Tata umie prawie wszystko” i „Jak wychować mamę/tatę? oraz dla kobiet: „Projekt Relaks” i „100 wyzwań na 365 dni”. Rozmawiamy z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha, Agnieszką Korcz.

Günther Jakobs – „Tata umie prawie wszystko” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Co oznacza dziś „ojciec” i kim powinien być? Książka to ciepła i pełna humoru historia o najlepszym tacie świata, który umie wszystko. No, prawie wszystko… Dziecko z dumą i miłością opowiada o tym, co sprawia, że tata jest dla niego absolutnym bohaterem. O książce i współczesnej roli ojca rozmawiamy z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha, Agnieszką Korcz.

Borys Kierżencew – „Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa” (Wydawnictwo Poznańskie)

Książka burzy utrwalony obraz patriarchalnej Rosji i udowadnia, że system oparty na niewolnictwie powinien budzić wstyd i zdziwienie, a nie nostalgię. Borys Kierżencew odkrywa nowe karty historii naszego wschodniego sąsiada i skłania do refleksji nad zjawiskiem niewolnictwa w Europie Wschodniej. O książce rozmawiamy z Kamilem Janickim, redaktorem naczelnym portalu WielkaHistoria.pl, autorem książki „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”.

Barbara Wysoczańska – „Narzeczona nazisty” (Wydawnictwo Filia)

Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia? Polka Hania Wolińska, dama do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny poznaje jej wnuka, hrabiego Johanna von Richter. Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Z czasem oboje zostają zmuszeni stoczyć moralną walkę o miłość, stojąc po obu stronach barykady. Rozmowa z autorką książki, Barbarą Wysoczańską – historykiem z pasji i wykształcenia, miłośniczką dobrej literatury, muzyki i kina, kochającą ludzi i życie.

Nina Majewska – Brown – „Florentyna i Konstanty” i „Cztery siostry” (Wydawnictwo Bellona)

Saga rodzinna „Zakładnicy wolności” to pełna wzruszeń, lęków i dramatów saga osadzona w polskich realiach sięgających końca XIX wieku. Flora i Konstanty Zabierzyńscy urodzili się w zaborze pruskim i tu zastała ich I wojna światowa. Nigdy nie było im dane doświadczyć, czym jest wolność i niepodległość. W ich pełnym miłości domu pojawiają się cztery córki, które w miarę dorastania sprawiają coraz więcej kłopotów. Czy uda im się przetrwać dziejową zawieruchę i poczują prawdziwy smak wolności? Jak dalej potoczą się losy córek? O pierwszych dwóch tomach sagi rozmawiamy z autorką Niną Majewską – Brown, absolwentką UAM w Poznaniu.

Piotr Bojarski – „Coraz ciemniej w Wartheland” (Wydawnictwo Znak Horyzont)

Zło, któremu trzeba się przeciwstawić i los, którego nie można uniknąć. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach ukazuje ludzi, którzy wykorzystali swoją tożsamość do walki z okupantem. Nie bali się porzucić swoich korzeni i przekonań, gdy los się o nich upomniał. O książce rozmawiamy z Piotrem Bojarskim, pisarzem i publicystą, a z wykształcenia historykiem. To właśnie Poznań, w którym mieszka od lat, uczynił bohaterem wielu swoich książek. Od marca 2021 kieruje poznańskim Centrum Szyfrów Enigma.

Peter Abel – ”Schronienie i siła. Odkryj z Biblią nowe źródła swojej siły” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Książka jest narzędziem do wykształcenia w sobie umiejętności budowania siły wewnętrznej w oparciu o Biblię. Na podstawie Księgi Tobiasza (ale nie tylko) autor wypracował cały zestaw przeróżnych ćwiczeń duchowych. Niezwykle podnosząca na duchu, wzmacniająca, budująca nasz dobrostan psychiczny i emocjonalny książka, dla każdej osoby w strapieniu, w potrzebie, ku pokrzepieniu serca. Autor książki Peter Abel jest doktorem teologii i diakonem, posiada bogate doświadczenie w poradnictwie psychologicznym, kształceniu i formacji liderów wspólnot kościelnych oraz prowadzeniu sesji i rekolekcji.

Weronika Pawlak – „Nie całuj się pod kapliczką” (Wydawnictwo Esprit)

Piękna i poruszająca opowieść o niezwykłych spotkaniach, wędrówkach na skraje łąk i kapliczkach, pod którymi skradziono pocałunki. Kiedy po wakacjach Faustyna Świt wraca do szkoły, poznaje Józka, nowego ucznia, którego od pierwszego wejrzenia… nie lubi. Co wyniknie z ich przypadkowego spotkania? W jakie intrygi zostanie wciągnięta Faustyna? Powieść jest pierwszą częścią Trylogii Sercowskiej autorstwa Weroniki Pawlak, z którą rozmawiamy w audycji.

David Attenborough – „Życie na naszej planecie – moja historia, wasza przyszłość” (Wydawnictwo Poznańskie)

W programie rozmawiamy o książce, która mówi o zmniejszaniu się bioróżnorodności na Ziemi. Autorem książki jest David Attenborough – najbardziej znany twórca filmów przyrodniczych w Wielkiej Brytanii. Podczas prac nad programami miał okazję podróżować w najdalsze zakątki globu, by z bliska podpatrywać z kamerą dzikie życie. Dziś dzieli się z czytelnikami swoim gorącym apelem o zmianę funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, by nie doprowadzić do całkowitej zagłady zwierząt na świecie. Rozmawiamy z Pauliną Surniak, która odpowiada za przekład książki.

Dara McAnulty – „Dziki rok. Zapiski młodego naukowca” (Wydawnictwo Poznańskie)

Dara jest nastolatkiem z duszą przyrodnika i umysłem przyszłego naukowca. Spektrum autyzmu sprawiło, że od dziecka nie nadążał za światem pełnym hałasu i zmian. Dara odnajduje wolność wśród drzew i ptaków, promieni światła i brzęczenia na łące. Natura przynosi mu ukojenie, jest jego ucieczką i azylem. Dara ma na koncie wiele osiągnięć i jest najmłodszą w historii osobą odznaczoną medalem Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (RSPB) za działalność na rzecz ochrony przyrody. W programie wywiad z Katarzyną Bażyńską – Chojnacką, która odpowiada za przekład książki.

Justyna Wiśniewska – „Projekt Relaks” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Jeżeli chcecie zapanować nad życiowym chaosem, mogą pomóc Wam w tym różnorakie metody relaksacyjne i fizjoterapeutyczne zawarte w planerze. O książce rozmawiamy z redaktor naczelną Wydawnictwa Św. Wojciecha Agnieszką Korcz i autorką książki Justyną Wiśniewską  – certyfikowaną aromaterapeutką i praktykiem masażu aromaterapeutycznego oraz certyfikowanym praktykiem w zakresie masażu uciskowego stóp i dłoni, a także autorką artykułów i e-booków w zakresie aromaterapii i jej wpływu na zdrowie.

Joanna Jodełka – „Pamiętnik Karła” (Wydawnictwo Rebis)

Rozmowa o Siostrach Raj – kryminalnym duecie w nowej odsłonie. Angelina, nie zważając na przestrogi Tycjany, bierze udział w pozornie niegroźnej maskaradzie. Prowokacja niespecjalnie się udaje i sprawy się komplikują. Siostry zmuszone są przeprowadzić śledztwo, tym bardziej że jedna z nich zostaje aresztowana. Czy cenny pamiętnik siedemnastowiecznego celebryty może komuś pomóc? Czy rękopisy jednak płoną? Czy wygra miłość? O tym rozmawiamy z autorką Joanną Jodełką.

Doris Eisenburger – „Mały, czerwony autobus w moim mieście” (Zielona Litera)

Czerwony minibus to wyjątkowy pojazd; potrafi jeździć, ale również latać i pływać jak łódka!

Jego właścicielką a zarazem kierowcą jest niezwykła ciocia Pola, która wraz z gromadką zwierząt oraz dziećmi zwiedza miasto, ukazując je z zupełnie innej niż zwykle perspektywy. O książce „Mały, czerwony autobus w moim mieście” autorstwa porozmawiamy z Agnieszką Korcz, redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Jerzy Illg – „Mój przyjaciel wiersz” (Wydawnictwo Znak)

Jerzy Illg od prawie 40 lat stanowi jednoosobowy dział poetycki w Wydawnictwie Znak. Dzięki temu miał szczęście poznać wielu poetów, a z niektórymi blisko się zaprzyjaźnić, odwiedzał ich lub spotykał w miejscach dla nich znaczących, przeżywał przygody, bez których nie byłby tym, kim jest. Tak powstała ta osobista antologia. To unikalne zestawienie ponad sześćdziesięciu wierszy najważniejszych poetek i poetów XX i XXI wieku.

Krzysztof Zanussi – „Czy warto umierać za smartfona?” (Wydawnictwo RTCK)

Po co warto żyć i za co warto umierać? Jezus Chrystus i Maksymilian Kolbe złożyli na szali własne życie. Oddali je za drugiego człowieka. A czy my dziś, podobnie jak oni, mamy za co umierać? A może przyjdzie nam ginąć za… smartfona? W programie rozmowa z Krzysztofem Zanussim – reżyserem, producentem, scenarzystą, nagrodzanym na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno i członkiem Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.

Ksawery Krynicki – „My, ozdrowieńcy. Rozmowy z covidem w tle” (Zielona Litera)

Kim są ludzie, którzy zwyciężyli covid? Jak bardzo doświadczenie choroby wpłynęło na ich życie, kariery, środowisko, w którym funkcjonują? Oddajmy im głos – posłuchajmy ich opowieści i wyciągnijmy z nich wnioski. W książce wypowiadają się ozdrowieńcy, m.in.: premier Kazimierz Marcinkiewicz, Marian Lichtman czy redaktor naczelny Radia Emaus – ksiądz Wojciech Nowicki.

Rozmowa z autorem książki Ksawerym Krynickim i redaktor naczelną Wydawnictwo Świętego Wojciecha Agnieszką Korcz.

Günther Jakobs – „Podaj dalej” / Sabine Hausmann – „100 wyzwań na 365 dni” (Zielona Litera)

Rozmowa z redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha Agnieszką Korcz o dwóch książki marki Zielona Litera. Pierwsza to opowieść o niezwykłym upominku, który wielokrotnie zmienia swoje przeznaczenie. Rozwijająca wyobraźnię książka dla dzieci zachęca do zgadywania, łamie schematy, uczy filozofowania i odkrywania nowych znaczeń. Druga to zbiór porad, wskazówek i praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc uporządkować nie tylko nasz wewnętrzny świat, ale i ten najbliższy, który nas otacza.

Adam Szustak OP, Ireneusz Trojan – „Rodzinne pole minowe. Manewry rodzinne” (Wydawnictwo RTCK)

Obraz zbyt wielu rodzin przypomina pole minowe lub wojskowy poligon, gdzie praktycznie na każdym kroku w codzienności można natknąć się na niebezpieczną minę. Co jakiś czas wybuchają, mniejsze lub większe, kłótnie, konflikty, a ich rezultatem są nieporozumienia, bolesne zranienia, a niestety także w coraz częstszym przypadku, może dochodzić nawet do całkowitego rozpadu rodzinnych więzi. A wcale nie musi tak być! Jak to zrobić, żeby nikogo nie krzywdzić? Jak budować trwałą i cudowną miłość? Na te pytania odpowiada Adam Szustak OP. W zestawie razem z książką „Rodzinne pole minowe” znajdują się 2 zeszyty ćwiczeń pt. „Manewry rodzinne”. W programie rozmawiamy z ich autorem, Ireneuszem Trojanem.

Susan Schädlich – „Mikrożycie. Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Wirusy, infekcje, szczepienia i odporność – te terminy znamy nie od dziś, ale ostatnio nabrały one wyjątkowego znaczenia. Jak cała sytuację pandemii postrzegają dzieci? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? Jak przedstawić dzieciom problematykę wirusów, bakterii, chorób w ciekawej formie? O książce rozmawiamy z Agnieszką Korcz, redaktor naczelną Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Bp Mikołaj Łuczok OP – „Czas dla duszy. W poszukiwaniu prawdy” (Wydawnictwo W drodze)

Jak żyć słowem Bożym? Jak kierować się nim w różnych sytuacjach i każdego dnia dokonywać właściwych wyborów? Ulubiony cytat z Pisma Świętego naszego rozmówcy to: „I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. O książce rozmawiamy z jej autorem, bp Mikołajem Łuczokiem OP, duszpasterzem akademickim i rekolekcjonistą, synem Prowincji Polskiej, ukraińskim biskupem rzymskokatolickim, biskupem pomocniczym mukaczewskim, biskupem tytularnym Giru Marcelli.

Weronika Kurosz – Skrzydlata zagadka (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Znasz już Lucka, Emkę i Wojtka, czyli Brygadę LEW? Oto ich kolejna przygoda: członkowie Brygady spędzają wakacje w Walencji. Organizatorzy wyjazdu zaplanowali wiele atrakcji, jednak Lucek, Emka i Wojtek szybko z nich rezygnują, ponieważ wciąga ich sprawa iście kryminalna: z ratusza zginął… nietoperz. Symbol miasta i jego odwieczny opiekun. Czy Brygada LEW zdoła go odnaleźć? Rozmowa z autorką książki, Weroniką Kurosz, autorką tekstów dla dzieci, tłumaczką i lektorką języka hiszpańskiego.

Wojciech Widłak – „Nazywam się… Stefan Wyszyński” (Wydawnictwo Media Rodzina)

W znanej i lubianej przez młodych czytelników serii o wybitnych ludziach tym razem opowieść o Stefanie Wyszyńskim, Prymasie Tysiąclecia. Jego życie pokazane jest na tle historii Polski. Na losy Polski biskup, a potem kardynał Wyszyński, miał bowiem bardzo duży wpływ. Rozmowa z Wojciechem Widłakiem – autorem książek dla dzieci, w tym kultowej serii o Panu Kuleczce, a także wieloletnim redaktorem miesięcznika “Dziecko”.

Małgorzata Górna – Jak wychować tatę, gdy świat stanął na głowie? / Jak wychować mamę, gdy świat stanął na głowie? (Wydawnictwo Zielona Litera)
Jak wychować mamę i tatę, gdy świat stanął na głowie? Jak wygląda organizacja dnia i praca z dziećmi w czasach pandemii? Co możemy poradzić czasami zrezygnowanym, bezradnym rodzicom? Rozmawiamy z Małgorzatą Górną – autorką książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarką i pedagogiem. Publikowała w krakowskich wydawnictwach Bliżej przedszkola i Aksjomat. Debiutowała w Wydawnictwie Literatura książką „Krzyś, niania i ja”.

Łukasz Łukasik, Magdalena Sarat – „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?” (Wydawnictwo Poznańskie)

Jak fotografować dzikie zwierzęta? Czy istnieje savoir-vivre fotografii przyrodniczej? O której godzinie trzeba wstać, żeby złapać w kadrze witające świt ptaki? I co nadal pozostaje niezdobytą twierdzą dla dwóch doświadczonych fotografów? O tym rozmawiamy z Łukaszem Łukasikiem i Magdaleną Sarat, którzy wspólnie przemierzają kraj w poszukiwaniu pięknych kadrów. Napisali o tym książkę „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?”

Paulina Szymańska – „Projekt: Panna Młoda, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie i weselu” (Wydawnictwo Zielona Litera)

Jakie podejście do organizacji ślubu i wesela mają zazwyczaj narzeczeni? Kiedy powinniśmy zacząć o myśleć o przygotowaniach? Jak się we wszystkim nie pogubić i podejść do planowania z głową? O tym rozmawiamy z Pauliną Szymańską, autorką książki.

Dariusz Balcerzyk – „Znak woli i mocy” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z Dariuszem Balcerzykiem, historykiem i dziennikarzem, mającym na swoim koncie liczne publikacje ekonomiczne, historyczne i motoryzacyjne. Jego książka „Znak woli i mocy” to niezwykle dynamiczna powieść historyczna z czasów Bolesława Chrobrego. Akcja dzieje się zimą 1000 roku. Do granic państwa Bolesława Chrobrego zbliża się orszak cesarza Ottona III pielgrzymującego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Otton jest nie tylko pielgrzymem, jego wyprawa na słowiańskie ziemie ma też inny cel: zabrać ciało świętego do Akwizgranu, by umocnić własne działania polityczne. Zresztą nie tylko on ma swój ukryty cel. Niemal każdy biskup, książę czy woj, który wraz z Ottonem wyruszył do Gniezna, chce podczas drogi coś dla siebie ugrać.

Małgorzata Swędrowska, o. Wojciech Prus – „Niespodziankowe bajki. Wielkie prawdy w małych opowiastkach” (Wydawnictwo W Drodze)

Wywiad z Małgorzatą Swędrowską, wykładowczynią, trenerką, pedagożką, autorką książek dla dzieci i publikacji dla nauczycieli, twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, miłośniczką gór, z wielką pasją czytającą dzieciom i dorosłym. Razem z o. Wojciechem Prusem stworzyła „Niespodziankowe bajki”, które mogą być inspiracją do wspólnej rodzinnej rozmowy o tym, co w życiu jest ważne i najważniejsze, co trudne i potrzebne, a co niezbędne, by być dobrym człowiekiem.

Małgorzata Taraszkiewicz – „Jak dbać o siebie w kryzysie?” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Jak poradzić sobie w trudnym czasie pandemii? Jak budować codzienną siłę i odporność psychiczną? Jak stabilizować sytuację zagrożenia, w której się znaleźliśmy? Rozmowa z autorką Małgorzatą Taraszkiewicz, psychologiem, autorką ponad 40 poradników dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży, od wielu lat zajmującą się zdrowiem psychicznym i propagującą tematykę dobrostanu, który można budować nawet w niesprzyjających warunkach.

Joanna Łopusińska – „Śmierć i Małgorzata” (Wydawnictwo Rebis)

Rozmowa z Joanną Łopusińską, krakowianką, z wykształcenia plastyczką i egiptolożką. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje jako konsultantka ds. sztuki w galerii sztuki współczesnej w Oksfordzie. „Śmierć i Małgorzata” to jej debiut pisarski, a w nim młoda kobieta, morderstwo… i wiele pytań. Wielowątkowa narracja to przybliża, to oddala czytelnika od rozwiązania zagadki.

Aleksandra Mazur – „Aszerat” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z Aleksandrą Mazur, zdobywczynią wielu nagród literackich w ogólnopolskich konkursach, której książka „Aszerat” to debiut pisarski. To powieść o kobiecie, której serce bije dla trzech wyjątkowych mężczyzn; której droga życiowa wiedzie przez trzy potężne miasta i której duchowość kształtuje się na trzech odmiennych religiach. Czy trudno było cofnąć się w czasie do czasów Chrystusowych? Jaka była pozycja kobiet w tamtym czasie? M.in. o tych kwestiach rozmawiamy z autorką książki.

Paweł Kapusta – „Pandemia. Raport z frontu” (Wydawnictwo Insignis)

Co działo się na linii frontu podczas pierwszej fali zachorowań na koronawirusa? Jak sobie radzili ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności laboratoryjni – osoby bezpośrednio stawiające czoła nowemu zagrożeniu i walczące o życie i zdrowie innych? Historie nauczycieli, pracowników zakładów pogrzebowych, pracowników sklepów, a także rozmowy z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, prof. Krzysztofem Simonem, Witoldem Orłowskim i Marcinem Królem. O książce rozmawialiśmy z jej autorem, Pawłem Kapustą, finalistą Grand Press, Nagrody im. Kapuścińskiego i Nagrody im. Torańskiej.

Małgorzata Taraszkiewicz – „Jak wspierać dzieci w kryzysie?” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Skąd biorą się lęki i jak je pokonać? Jak zbudować codzienną siłę i odporność psychiczną? Jak pomóc dzieciom przetrwać trudny czas w dobrej kondycji? Rozmowa z autorką Małgorzatą Taraszkiewicz, psychologiem, autorką ponad 40 poradników dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży, od wielu lat zajmującą się zdrowiem psychicznym.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec