Trochę o filmie i o teatrze. Trochę o sztuce i o tym, co dzieje się na mieście. Premiery kinowe, spektakle, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, koncerty, festiwale. Kulturalnie o kulturze i tej małej, i tej dużej.
Trochę kultury #24 – Koncert pasyjny – 16 III 2023r.
W „Trochę kultury” podejmiemy temat wielkopostny. To za sprawą nadchodzącego koncertu pasyjnego, podczas którego zaprezentowana zostanie kompozycja ,,Siedem słów Chrystusa na krzyżu”. Koncert odbędzie się 2 kwietnia o godz. 20:00 w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu, a wystąpi Chór i Orkiestra Jordan. O koncercie opowiedzieli z kompozytor i autor wspomnianej kompozycji Marek Raczyński oraz dyrygent Tomasz Karwański. Na koniec audycji zabrzmiała nowość od Mateusza Gędka.
Trochę kultury #23 – Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna – 9 III 2023r.
W audycji wybierzemy się na Huculszczyznę. To temat najnowszej wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Huculszczyzna i jej kultura inspirowała polskich artystów z XIX i XX wieku. To jeden z najciekawszych etnograficznie terenów zachodniej Ukrainy, który zaciekawił także leszczyńskich muzealników. Więcej o ekspozycji opowie w audycji dr Ewa Tomaszewska, etnolog z leszczyńskiego Muzeum, która jest jednym z kuratorów wystawy. Audycję muzycznie wieńczy ANOWA.
Trochę kultury #22 – Kaziuk Wileński – 2 III 2023r.
Wielkimi krokami nadchodzi trzydziesty Kaziuk Wileński. W audycji porozmawialiśmy z Krystyną Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu o tym, co czeka na przybyłych podczas jubileuszowej edycji wydarzenia. W programie zajrzeliśmy również do wydarzeń m.in. w Kościańskim Ośrodku Kultury i Teatrze Muzycznym w Poznaniu, gdzie ostatnio zadebiutowała „Piękna i bestia”. Na koniec muzycznie zaskoczyli nas The Goldbricks.
Trochę kultury #21 – Bartłomiej Marusik – 23 II 2023r.
W audycji rozmawiamy na temat płyty „Meditatio”, której twórcą jest Bartłomiej Marusik – gitarzysta, wykładowca akademicki, nauczyciel w szkołach muzycznych, kompozytor, aranżer, muzyk o szerokich zainteresowaniach. Jak powstawała ta płyta, jakie emocje chciał przekazać jej twórca i dlaczego to wartościowa propozycja nie tylko na czas rozpoczynającego się Wielkiego Postu – o tym wszystkim na pewno wspomnimy. Zabrzmi też nowość od Francisa Tuana.
Trochę kultury #20 – NEXT FEST – 16 II 2023r.
Tym razem w audycji przedstawiamy najnowsze informacje dotyczące NEXT FEST-u. NEXT FEST Music Showcase & Conference to „spadkobierca” dorobku Spring Breaka, jednego z najważniejszych festiwali showcase’owych i konferencji, które odbywały się w Polsce. Jego główna myśl to stworzenie jak najlepszej przestrzeni i warunków do spotkania przedstawicieli szeroko rozumianej branży muzycznej. W audycji nowości dotyczące imprezy przedstawił programer festiwalu Michał Wiraszko. Na koniec zabrzmiała nowość od duetu KiM.
Trochę kultury #19 – Film „Opiekun” – 9 II 2023r.
W audycji „Trochę kultury” zapraszamy do świata filmu. W poznańskim Multikinie 51 odbędą się przedpremierowe pokazy filmu „Opiekun” o św. Józefie. Obraz zostanie wyświetlony w ramach cyklu Seans z Wartościami, a organizatorem wydarzenia jest Inicjatywa Poznaj Ludzi. Więcej na ten temat opowiedziała nam Anna Zielińska z Multikina Poznań 51. Na koniec audycji wybrzmiała nowość od Mateusza Gędka.
Trochę kultury #18 – Co czyta Poznań? – 2 II 2023r.
Jaka książka przeczytana w 2022 roku była ulubioną poznaniaków? O książkach, statystykach czytelnictwa, najczęściej wybieranych tytułach i autorach rozmawialiśmy dyrektorką Biblioteki Raczyńskich Katarzyną Kamińską. Sprawdźcie, czy Wasze gusta zgadzają się z wyborem większości Poznaniaków! W audycji zajrzeliśmy również do wydarzeń w Śremskim Ośrodku Kultury, Wolsztyńskim Domu Kultury i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Trochę kultury #17 – Oblicza gotyku – 26 I 2023r.
W Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci rozpoczyna się cykl wydarzeń „Oblicza gotyku”. Ten całoroczny projekt ma na celu ukazanie wieloaspektowości tego średniowiecznego dziedzictwa. W projekcie przewidziany jest cykl otwartych, bezpłatnych prelekcji popularnonaukowych, warsztaty letnie dla najmłodszych, koncert i wystawy poświęcone gotyckim zabytkom. O różnych obliczach gotyku rozmawialiśmy z dr Agnieszką Stempin, współpomysłodawczynią i współorganizatorką cyklu, archeolożką i kierowniczką Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, a także dr Pawłem Bleją, współpomysłodawcą i współorganizatorem cyklu i filozofem.
Trochę kultury #16 – Tajemnice miśnieńskiej porcelany – 19 I 2023r.
W audycji Trochę Kultury wybraliśmy się się do Leszna. W tamtejszym Muzeum Okręgowym trwa wystawa „Tajemnice miśnieńskiej porcelany”. Co wspólnego z powstaniem porcelany ma wojna północna? Jakie przedmioty tworzono z miśnieńskiej porcelany? Na te i więcej pytań odpowiedziała kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie, Małgorzata Gniazdowska.
Trochę kultury #15 – Wielkopolska w monetach i medalach – 12 I 2023r.
Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu i pracy trzeba włożyć, by powstała medal lub moneta? Sporo pracy zajmuje też przygotowanie wystawy prezentującej aż… 1500 obiektów! O wystawie „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” w Muzeum Narodowym w Poznaniu i wydarzeniach towarzyszących wystawie rozmawiamy z jej kuratorami – Agnieszką Murawską i Witoldem Garbaczewskim. Audycję zwieńczy muzycznie Stan Zapalny.
Trochę kultury #14 – Koncert kolęd nieznanych „Witaj Jezu ukochany” – 5 I 2023r.
Przełom grudnia i stycznia, to czas wielu koncertów kolędowych. O jednym z nich rozmawiamy audycji Trochę Kultury. W parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu swój repertuar podczas koncertu kolęd nieznanych „Witaj Jezu ukochany” zaprezentują Schola Mikael i Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Naszym gościem jest organizator i dyrygent Scholi Mikael Grzegorz Ręgałek.
Trochę kultury #13 – Sylwestrowe i noworoczne zwyczaje – 29 XII 2022r.
Święta, święta i po świętach… lecz nie u nas! Rozmawiamy z autorką książki „Niech te święta nie będą magiczne. Teologia, historia i obyczaje świąt w Polsce” Martą Kowalczyk. Autorka wybrała dwanaście świąt obchodzonych w Polsce i oddziela kolejne warstwy kulturowe, obyczajowe, społeczne, historyczne, które się przez wieki nakładały. Martę Kowalczyk pytamy o to, jakie znaczenie mają obrzędy w życiu człowieka, a także skąd wziął się Sylwester i zwrot „Do siego roku”. Na koniec audycji prezentujemy nowy utwór Gabrieli Blachy.
Audycja świąteczna. Filmowe święta, czyli jak to z tym Kevinem było? – 26 XII 2022r.
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia opowiedzieliśmy z Maciejem Karwowskim (CINEMAciej) o fenomenie filmu „Kevin sam w domu”. Ile części serii o Kevinie zostało nagranych? I dlaczego w kolejnych częściach nie był to Kevin, tylko ktoś inny? Która część najbardziej przypomina dreszczowiec? I kiedy została nagrana ostatnia część? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej świątecznej audycji.
Trochę kultury #12 – Filmy świąteczne – 22 XII 2022r.
W audycji Trochę Kultury przyglądamy się filmom świątecznym. Jaka jest historia filmów świątecznych? Które z nich są najbardziej charakterystyczne? I dlaczego cieszą się ogromną popularnością? O tym rozmawiamy z Maciejem Karwowskim (CINEMAciej). W audycji polecamy Wam również coś do poczytania i posłuchania… a na koniec zabrzmi utwór prosto z Pleszewa, którego autorem jest Karol Pilarski, a za tekst odpowiada Adrianna Zagrodnicka.
Trochę kultury #11 – Biblioteka Jazzu – 15 XII 2022r.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie otwarto Czytelnię Muzyczną – miejsce, gdzie powstaje profesjonalne archiwum polskiego jazzu. W planach leszczyńskich miłośników tego gatunku muzyki jest jednak nie tylko archiwizowanie, ale też edukacja muzyczna, organizacja wydarzeń i tworzenie coraz większego środowiska pasjonatów. Więcej o Bibliotece Jazzu opowiada dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie Andrzej Kuźmiński.
Trochę kultury #10 – Tryumf koloru – 8 XII 2022r.
Dobiega końca wystawa „Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowe w Krakowie” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. O ekspozycji opowiedział nam Bartosz Wiśniewski z Centrum Kultury Zamek. Na koniec audycji zabrzmiała muzyka, a konkretnie najnowszy utwór od Natalii Szczypuły i Mateusza Krautwursta.
Trochę kultury #9 – Tomasz Raczkiewicz, pomysłodawca mszy za duszę Mozarta – 1 XII 2022r.
W Poznaniu od ponad 20 lat w rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta odprawiana jest msza za duszę austriackiego kompozytora. Liturgia jest oprawiona jego Requiem d-moll. W tym roku msza celebrowana w nocy z 4 na 5 grudnia zmienia lokalizację i godzinę rozpoczęcia. Więcej na ten temat, a także o samym Mozarcie opowiedział pomysłodawca poznańskiej modlitwy za jego duszę, Tomasz Raczkiewicz
Trochę kultury #8 – Anna Szymczak, AszTeatr – 24 XI 2022r.
O czym myśli Człowiek Kultury roku 2022? Gościliśmy Annę Szymczak, współzałożycielkę AszTeatru, aktorkę, scenarzystkę i reżyserkę teatralną, która wygrała plebiscyt na Człowieka Kultury 2022. Zapytaliśmy ją o to, jak zareagowała na wieść o nominacji, a potem o wygranej, dlaczego postawiła na reżyserię, a nie aktorstwo oraz co wyjątkowego jest w AszTeatrze i jaki repertuar reżyserka szykuje na najbliższy czas.
Trochę kultury #7 – Dni Poznańskich Kinomanów vol. 2 – 17 XI 2022r.
17 listopada w stolicy Wielkopolski rozpoczęły się Dni Poznańskich Kinomanów. To już druga edycja wydarzenia, które ma upamiętniać najbardziej znaną poznańską parę fanów kina – Bogdana i Marię Kalinowskich. Gościem audycji jest Małgorzata Kuzdra, pomysłodawczyni Dni Poznańskich Kinomanów. Rozmawiamy o państwu Kalinowskich oraz o programie Dni Kinomanów.
Trochę kultury #6 – Muchy – koncert na 18-tkę – 10 XI 2022r.
W tej audycji świętujemy osiemnastkę. Oczywiście nie naszą. W 2004 roku swoją działalność rozpoczął zespół Muchy. Z tej okazji 26 listopada odbędzie się jubileuszowy koncert. Gościem audycji jest Michał Wiraszko, wokalista zespołu. Rozmawiamy o osiemnastce, ostatniej płycie i o tym, jak zespół wrósł w kulturalną tkankę Poznania.
Trochę kultury #5 – Przemek Mazurek & Teatr Mozaika – płyta “Grajmy w zielone” – 3 XI 2022r.
Jak połączyć muzykę z ekologią? „Trochę kultury” i trochę ekologii (a nawet całkiem sporo) znajdziemy na nowej płycie „Grajmy w zielone. Ekologiczne piosenki dla dzieci i rodziców” przygotowanej przez Teatr Mozaika, Przemka Mazurka i zaproszonych gości (Grzegorza Wasowskiego i Kabaret Hrabi). O tym, czy łatwo jest zmienić się w żarówkę śpiewającą o oszczędzaniu energii lub w jeden z kolorowych pojemników na odpady rozmawiamy z Przemkiem Mazurkiem. W audycji zabrzmi też jeden z utworów, który znalazł się na płycie.
Trochę kultury #4 – 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Marek Lapis – 27 X 2022r.
W naszym regionie trwa 6. Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wydarzenia odbywają się nie tylko w Poznaniu, ale także m.in. w Nowym Tomyślu, Śremie, Trzciance czy Zbąszyniu. W audycji odwiedzamy Mosinę i Gniezno. Tam cały czas można oglądać wystawy: „OdNowa” w Galerii Sztuki w Mosinie, a także „Jerzy Sieczkowski – Mistrz” w Starym Ratuszu w Gnieźnie i „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci” w Centrum Kultury eSTeDe. O wystawach opowiedział nam ich twórca – artysta, fotograf Marek Lapis.
Trochę kultury #3 – Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – 20 X 2022r.
W Poznaniu dobiega końca Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Za nami prawie dwa tygodnie wydarzeń obfitujących w muzyczne wrażenia z najwyższej półki. Jak przebiegał konkurs i co czeka laureatów po jego zakończeniu? O tym opowiedziała nam Martyna Nicińska z Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Trochę kultury #2 – OFF CINEMA – 13 X 2022r.
18 października startuje 26. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, czyli sześciodniowe poznańskie święto dokumentu. To okazja do przyjrzenia się współczesnej kondycji kina, które za pomocą ruchomych obrazów z największą i najszczerszą uwagą opowiada o otaczającym nas świecie. W programie znajdziemy 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych w 8 sekcjach tematycznych, takich jak m.in. Bardzo Bliski Wschód, Klasyka dokumentu, Filmy o filmach, Dokumenty górskie, Dźwięki dokumentu czy Eco doc. O szczegółach opowiedział nam dyrektor programowy OFF CINEMA Piotr Szczyszyk.
Trochę kultury #1 – FIGA – 6 X 2022r.
W pierwszym odcinku audycji mówimy o Festiwalu Inicjatyw Górnolotnych Artystycznie (FIGA), który odbywa się w Poznaniu w dniach 14-16.10.2022. To wydarzenie łączące różne odłamy sztuki w jednym miejscu. Uczestnicy festiwalu mogą zobaczyć spektakle teatralne, pokaz kuglarski, warsztaty improwizacji teatralnej, pantomimę i posłuchać koncertu. O festiwalu opowiadają Agnieszka Rogaczewska-Foryś, którą możecie kojarzyć z Leniwego Impro i Letnich Przesileń Artystycznych, Patrycja Kozyra – prezes Fundacji Obszar Działań Twórczych SOMA oraz Michał Zieliński z Astral Rootz Sound System.