Dwa skrzydła. O relacji wiary z rozumem

Wiara i rozum – wrogowie czy sprzymierzeńcy? Na kartach tej książki dwóch profesorów uniwersyteckich wyjaśnia, że wiara i rozum to nie rywale, między którymi musimy dokonać wyboru, lecz dwa aspekty ludzkiego doświadczenia, które po zintegrowaniu współtworzą pełnię ludzkiej egzystencji. Tytuł publikacji nawiązuje do pierwszych zdań encykliki św. Jana Pawła II Fides et ratio, mówiących o duchu ludzkim unoszącym się na dwóch skrzydłach wiary i rozumu ku dostępnej dla wszystkich prawdzie.

W pierwszej części pracy autorzy w zajmujący sposób przedstawiają podstawowe argumenty potwierdzające istnienie Boga i przeczące mu. Odnoszą je do współczesnych debat, zmagając się z wątpliwościami wynikającymi z problemu zła i odkryć współczesnej nauki. Następnie podejmują kwestie etyki i polityki, które kształtują życie jednostki i społeczności.

Książka nie jest dogmatyczna; stara się zbadać w ogólnym zarysie kwestie podnoszone przez dociekliwe umysły. Autorzy przedstawiają rzetelne dowody wspierające ich punkt widzenia i mu przeciwne, używając zrozumiałych analogii przeznaczonych dla niespecjalistów. Dzięki temu dostarczają czytelnikowi najlepszy możliwy punkt wyjścia do udziału w tej najwspanialszej dyskusji wszech czasów.

O autorach

Brian Clayton

Profesor filozofii na Uniwersytecie Gonzaga, gdzie prowadzi kurs Wiara i rozum oraz wykłady poświęcone twórczości takich pisarzy jak C.S. Lewis, Walker Percy i J.R.R. Tolkien. Były dyrektor Instytutu „Wiara i Rozum” na Uniwersytecie Gonzaga.

Douglas Kries

Profesor filozofii na Uniwersytecie Gonzaga. Jest autorem książki The Problem of Natural Law, a jego artykuły ukazywały się w różnych czasopismach, w tym na łamach „The Claremont Review of Books” i „The Review of Politics”.