III. edycja Festiwalu Dobrego Słowa

Bartosz Kirchner 3.03.2022

W najbliższą sobotę rozpocznie się III. edycja Festiwalu Dobrego Słowa. Organizatorzy chcą kontynuować zbliżenie uczestników festiwalu z poezją. W tym roku zostanie ona ściśle powiązana z przyrodą. Festiwal zainauguruje wystawa "Uskrzydleni" w poznańskiej galerii VA. Jak tłumaczą przedstawiciele fundacji DOBROstan zarówno poezja jak i natura spełniają w naszym życiu terapeutyczną rolę. - mówiła na naszej antenie Natalia Chromińska, prezes fundacji DOBROstan.


Główną ekspozycją będą niezwykłe fotografie ptaków autorstwa Krzysztofa Błachowiaka – z profesji znanego poznańskiego chirurga flebologa, a z pasji – czułego obserwatora ptasiego świata. Dołączą do niego z fotografiami przyjaciele, których w czasie pandemii zainspirował do obserwowania i fotografowania ptaków. Artystyczne zdjęcia wzbogacone zostaną fragmentami wierszy, a w tle będzie słyszalna specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa – playlista „ptasich” utworów z muzyki klasycznej. Wystawę można będzie oglądać do 25 marca. Zakończy się ona finisażem, podczas którego poznański ornitolog prof. Piotr Tryjanowski opowie o terapeutycznym znaczeniu ornitologii.


Na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Dobrego Słowa poczekamy do maja. Wówczas odbędzie się gra terenowa "Peryfrazy". Uczestnicy, rozwiązując zagadki związane z poetyckimi wątkami w przestrzeni Poznania, odkrywać będą słowa tworzące peryfrazy miejsc i elementów przestrzeni miejskiej. Na jesień planowane jest spotkanie z animatorem kultury, poetą, eseistą, redaktorem i tłumaczem: Krzysztofem Czyżewskim wokół utworów poetyckich i fotografii artysty. Kanwą spotkania będą „Żegaryszki” Czyżewskiego skonstruowane na bazie haiku. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zwojów z fotografią przyrody połączoną z wierszem.

DOBROStan festiwal Słowa