Dobre Radio od 25 lat!

Krzysztof Grządzielski 23.03.2020

Prawdziwa magia radia zaczyna się z chwilą zapalenia się w studiu czerwonej lampki sygnalizującej bycie „na żywo”. I tak już od ćwierćwiecza, towarzyszymy Wam codziennie poznaniakom i mieszkańcom Wielkopolski. Mamy przy tym niezmienny cel. Być dobrym radiem na dobry dzień.

„Niech będzie Bóg uwielbiony. Słuchacie państwo katolickiego radia diecezji poznańskiej na częstotliwości 65,9 Mhz” – tymi słowami, 23 marca 1995 roku, przywitaliśmy się z Wami rozpoczynając pierwszą audycję w historii radia Archidiecezji Poznańskiej. Z kolei pierwszym wyemitowanym utworem była piosenka „Gloria” grupy Stare Dobre Małżeństwo. Nim jednak w eterze pojawiły się pierwsze dźwięki, mieliśmy już za sobą miesiące przygotowań do startu nadawania.

Niełatwe początki

Redakcję i studio ulokowaliśmy w pomieszczeniach parafii p.w. NMP Matki Odkupiciela na os. Władysława Jagiełły w Poznaniu. W pierwszych miesiącach działalności program nadawaliśmy jedynie między godz. 20-22. Nasze radio istniało wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Do dyspozycji mieliśmy m.in. magnetofony kasetowe, a pierwsze reportaże były sklejane na pożyczonym magnetofonie reporterskim i dyktafonie kasetowym. Do montażu służył wtedy domowy Technics. Mimo początkowych wyzwań atmosfera była niezwykła. – To było swego rodzaju szaleństwo, wielka przygoda. Zespół kilkunastu osób, którzy nagle stanęli w obliczu życiowej szansy i wyzwania tworzenia radia zupełnie od podstaw – wspomina ks. Maciej Karol Kubiak, który współprowadził pierwszą audycję, a przez wiele lat był redaktorem naczelnym rozgłośni. – Fantastyczne było oddanie tych ludzi, ich zapał, wytrwałość, mimo skromnych warunków lokalowych i sprzętowych. Mieliśmy świadomość że robimy coś wyjątkowego – dodaje.

Zielona 2

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia działalności Archidiecezjalnej Rozgłośni Radiowej ogłosiliśmy konkurs na nową nazwę radia. Słuchacze nadesłali ponad dwieście różnych propozycji m.in. Radio Poznań, Promień, Przyjaciel, Przystań, Przymierze, Tęcza, Refleks czy Warta. Ostatecznie, choć nie na długo, zwyciężyła nazwa Katolickie Radio Refleks. Zmieniono ją w 1996 roku na Katolickie Radio Poznań. Z kolei w 2001 roku nasza stacja została włączona do ogólnopolskiej sieci nadawców społeczno-religijnych pod nazwą Radio Plus Poznań. W 2003 roku zaczęliśmy znów nadawać swój program samodzielnie, na niezmienionej do dziś częstotliwości 89,8 FM. Przyjęliśmy wtedy aktualną nazwę – Radio Emaus, a hasło stacji, zwrot „dobre radio”, umieszczono w oficjalnym logotypie.

Ważnym momentem w historii naszej rozgłośni była zmiana siedziby radia w 2003 roku. Redakcja przeniosła się do charakterystycznej kamienicy w sercu miasta przy ulicy Zielonej 2. – Nowa redakcja to była zupełnie nowa jakość. Znacznie większa powierzchnia dała nam ogromny komfort pracy, a nowe studia duże możliwości rozwoju – wspomina Katarzyna Zagórska, która z radiem związana była przez 15 lat, niemal od samego początku. Przez 15 lat istnienia Radia Emaus na Zielonej 2 nadano ponad 130 tys. godzin programu.

Nowy rozdział

W 2018 roku nastąpiły u nas duże zmiany programowe i organizacyjne. Redakcja przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Chartowo 5, zmienił się logotyp naszej stacji, a radio stało się częścią spółki Święty Wojciech Dom Medialny. – Data zmiany nie była przypadkowa. Dokładnie 120 lat wcześniej, 17 grudnia 1897 r. abp Florian Stablewski powołał do istnienia Drukarnię i Księgarnię św. Wojciecha – tłumaczy ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny. Wraz ze zmianami, na antenie pojawiły się największe przeboje lat 80. i 90. w połączeniu z muzycznymi nowościami. – Jest też obecnie więcej lokalnych serwisów informacyjnych, wiadomości sportowych, ekonomicznych i kulturalnych. Strona internetowa radia stała się portalem z najważniejszymi informacjami i podcastami audycji, których słuchać można o każdej porze. Z kolei obok znanych i lubianych programów: muzycznych, kulinarnych czy poradnikowych, na antenie pojawiły się też nowe – wyjaśnia Nowicki.

25 lat Radia Emaus to ciągła ewolucja naszej działalności. Zmieniali się ludzie je tworzący, grana muzyka oraz audycje, a nawet sami słuchacze i ich upodobania. – Nie zmieniło się jednak towarzyszące nam, pracownikom, a także wielu wolontariuszom, poczucie misji tworzenia wartościowego programu, w którym ważne są słowo, jak i muzyka – mówi Maciej Gładysz pracujący w rozgłośni, z przerwami, od 1997 roku. A czego możecie życzyć nam na kolejne lata? – Chciałbym, żebyśmy wciąż byli towarzyszami naszych słuchaczy w ich codziennych sprawach, a nawet byśmy stali się częścią ich życia i tak wnosili radość wiary – mówi ks. Wojciech Nowicki.

Stary wóz Radia Emaus
Pierwsza siedziba rozgłośni
Redakcja przy ulicy Zielonej w Poznaniu
Nowe studio Radia Emaus na Chartowie
25 lat archidiecezja poznańska radio emaus rozgłośnia urodziny