Pierwsze respiratory od Caritas już w Polsce

30.04.2020

Warszawa i Poznań – to do tych miast trafiły w pierwszej kolejności sprzęt zakupiony w ramach kampanii Caritas #WdzieczniMedykom. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu przekazanie respiratora odbyło się w czwartek, 30 kwietnia. W imieniu Caritas Polska respirator do szpitala  im. J. Strusia przekazał ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Placówka jest ośrodkiem leczącym osoby zarażone koronawirusem, dlatego znalazła się wśród szpitali, które otrzymają respiratory sprowadzone przez Caritas Polska dla zakładów leczniczych walczących z epidemią.

Respirator transportowy stanowi niezbędny element wyposażenia oddziału intensywnej terapii. Zapewnia możliwość bezpiecznego transportu pacjenta wentylowanego mechanicznie zarówno w obrębie szpitala w celu wykonania badań diagnostycznych czy zabiegów operacyjnych, jak i transportu międzyszpitalnego, w tym lotniczego. Będzie częścią składową systemu wszechstronnej opieki nad pacjentem leczonym z powodu Covid-19 .

– Mamy nadzieję i modlimy się o to, aby tej wysokospecjalistycznej pomocy potrzebowało jak najmniej chorych. Jednocześnie wiemy, że wysokiej jakości sprzęt, w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami polskich lekarzy, pozwoli w razie potrzeby zapewnić najlepszą ochronę przed chorobą. Dlatego wspieramy polskie szpitale, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Urządzenia przekazywane placówkom w Warszawie i Poznaniu należą do pierwszych sprowadzonych do naszego kraju przez Caritas. Kolejne trafią do polskich szpitali w maju i w czerwcu. Łącznie Caritas Polska zamówiła 100 respiratorów produkcji brytyjskiej, cieszących się dobrą opinią polskich medyków. Zakup sprzętu był możliwy dzięki ofiarności firm i osób włączających się do kampanii #WdzieczniMedykom. Wśród ofiarodawców są m.in. Fundacja Carrefour, Lidl, Generali, Concordia oraz szereg darczyńców indywidualnych. Darowizny, przekazywane w ramach kampanii #WdzieczniMedykom, są przeznaczane na zakup sprzętu i wyposażenia potrzebnego w szpitalach leczących chorych z koronawirusem. Oprócz respiratorów są to m.in. łóżka szpitalne i środki ochrony osobistej dla medyków, np. kombinezony ochronne i maski.

Więcej o kampanii na stronie caritas.pl/medycy.

INF/FOT: CARITAS

caritas respiratory wdziecznimedykom